Zazimování bazénu patří k podzimu na zahradě

654
0
Share:

Mít bazén je určitě fajn, ale je také třeba se o něj starat. A jednou z činností, které musíme pravidelně provádět, je zazimování bazénu. Stihnout bychom ho měli v době, kdy noční teplota neklesá pod bod mrazu a teplota vody pod deset stupňů.

Zkušení majitelé zvládnou zazimování bazénu sami. Není na tom zas tak nic složitého, jenom je třeba dodržet následující postup.

Úklid v bazénu

Bazén důkladně vyčistíme. K tomu nám pomůže bazénový vysavač, s jehož pomocí odstraníme ze dna nečistoty. Zapomenout bychom neměli ani na stěny bazénu. Vyčistíme je nejenom nad hladinou, ale také pod ní. S nečistotami plovoucími na hladině nám pomůže teleskopická síťka. V dalším kroku je třeba se postarat o vodu. K tomu potřebujeme speciální tester bazénové vody, s jehož pomocí zjistíme pH, tvrdost vody a následně upravíme s pomocí bazénové chemie. Nakonec je třeba zapnout filtraci a nechat ji alespoň hodinu pracovat.

Součástí zazimování bazénu je pořádný úklid.

Pozor na odpouštění vody

V bazénu je třeba odpustit vodu. Ale nestačí jenom kousek, protože voda by měla být maximálně deset centimetrů pod skimmerem. Následně odmontujeme hlavu vratné trysky a na ni nasadíme zátku. Vodu můžeme rovněž odpustit ještě pod vratnou trysku, hlavu odmontovat celou, důkladně osušit a uskladnit. Pak je nutné odpojit hadice a vylít z nich vodu.

I bazénová voda potřebuje zazimovat

Do vody, která v bazénu zbyla, vlijeme přípravek na zimu. Ten je důležitý proto, aby během zimního období udržoval vodu v určité kvalitě, tedy zejména ji ochránil přes růstem řas a dalšími nečistotami.

Při zazimování bazénu byste z něj měli vyndat všechny komponenty.

A co další doplňky?

Kromě vlastního zazimování bazénu je nutné zazimovat i filtraci, tepelné čerpadlo a další výbavu. Začneme tím, že z filtrace odmontujeme čerpadlo, hadici a ze všeho vylijeme vodu a jednotlivé komponenty usušíme. Dále je třeba odpojit od elektřiny tepelné čerpadlo a rovněž uzavřít obtokové ventily. A opět zbavit vody jak čerpadlo, tak čerpadlový výměník. V případě protiproudu vyšroubujeme u čerpadla vypouštěcí šroub a odpojíme šroubení. Uzavírací ventily se nechávají otevřené. V bazénu by neměly zůstat schůdky, zařízení na bezchlórovou úpravu vody, reflektory a další doplňky.

Finále zazimování bazénu

I když v bazénu zbylo málo vody, mohla by zmrznout, a to se nesmí stát. Na zakrytí hladiny tedy použijeme diletační plováky. Celý bazén přetáhneme zimní plachtou, aby dovnitř nepadaly nečistoty a případný sníh.

Až zazimujete bazén, můžete se pustit třeba do sázení konifer, více info zde.

Text: redakce

Foto: Pixabay, Unsplash

Share:

Leave a reply