Pěstování bylinek: S tímhle pomocníkem to zvládnete i doma

804
0
Share:

Stýská se vám po čerstvých domácích bylinkách? Chybí vám jejich vůně a chuť. Nač čekat do jara. Pěstování bylinek se můžete věnovat i v pohodlí domova. Poradíme vám, jak na to.

Proč vlastně pěstovat domácí bylinky? Pokud rádi vaříte, oceníte je zejména v kuchyni. Kromě toho jsou po dlouhé zimě zdrojem prvních jarních vitamínů. Když si vyberete správný květináč, nemusíte se o ně zas tak moc starat. Navíc máte v bytě hezkou a stále svěží dekoraci.

Pěstování bylinek

V první řadě si musíte vybrat do domácí bylinkové zahrádky vhodné zástupce. Nejčastěji se používá pažitka, petrželka či bazalka. Pokud máte víc prostoru, pusťte se i do pěstování oregana, tymiánu nebo majoránky. Máte rádi bylinkové nápoje? Pak se bude hodit máta, meduňka a levandule.

Pěstování bylinek je ve skleněném samozavlažovacím květináči rozhodně efektní. Prodává Bonami, ZDE.

Podmínky pro bylinky

Před koupí semínek nebo již předpěstované rostlinky byste si měli dobře rozmyslet, kde budete bylinku pěstovat. Jednotlivé druhy totiž mají různé nároky na světlo a slunce. Doma pěstované bylinky mají větší nároky než ty, které rostou na záhonku. Musíte je častěji zalévat, ale současně dávat pozor, abyste je nepřelili. Tomu se dá zabránit tím, že na dno pěstební nádoby dáte vrstvu drobných kamínků. Voda v případě přelití snáz steče z kořenů, které tak nebudou mít tendenci uhnívat.

Nepodceňujte ani substrát, ve kterém budete bylinky pěstovat. Ideální je takový, který je dobře propustný a s obsahem rašeliny. Čas od času jim pak dodejte výživu ve formě vhodného tekutého hnojiva. Bylinky je třeba pravidelně sklízet. Stříhejte vždy celé stonky, protože trvalky se tak budou lépe rozrůstat a jednoletky vám déle vydrží.

Pěstování bylinek v samozavlažovací nádobě je vhodné na terase nebo balkoně. Prodává Bonami. ZDE

Samozavlažovací květináč

Řada lidí si pořídí bylinky, ale pak je v návalu jiných povinností zapomíná zalévat. Tomu se dá snadno zabránit se samozavlažovacím květináčem, jehož systém zaručí, že si každá rostlina vezme pouze tolik vláhy, kolik potřebuje. Tedy za předpokladu, že tak jednou dvakrát týdně dolijete vodu do spodní části nádoby, odkud ji systém „žene“ do hlavního květináče.

Tvary a velikosti

Stejně jako v případě výběru rostlin i výběr květináče ovlivňuje místo, kde bude stát. Na kuchyňskou linku se obvykle vejde jeden, dva, případně malý truhlík na okno. Pokud máte terasu, určitě se vyplatí uvažovat o větším květináči, do kterého se dá zasadit více druhů bylinek.

Text: redakce
Foto: Bonami

Share:

Leave a reply