Jak se správně starat o povlečení: Rozhodující je materiál

702
0
Share:

Povlečení dotváří vzhled ložnice a stará se o váš lepší spánek. Aby správně fungovalo a dlouho vydrželo, je třeba mu věnovat odpovídající péči. Víte, jak často je třeba prát povlečení? A je lepší ho sušit venku nebo v sušičce? Čemu dalšímu byste měli při péči o povlečení věnovat pozornost?

Správnou péči o povlečení byste měli začít u symbolů na štítku, který najdete na každém kousku ložního prádla. Jde totiž o to, že jednotlivé materiály, jako je bavlna, bavlněný satén, krep, mikrovlákno nebo flanel vyžadují například jinou teplotu při praní nebo žehlení. Existuje ale několik tipů, které platí pro všechny typy obecně.

Povlečení je důležitým doplňkem ložnice. Saténové koupíte ZDE.

Povlečení perte často

Zcela určitě povlečení vyperte před prvním použitím, materiál tak zbavíte zbytků barev a nečistot z výroby. Během používání na povlacích ulpí odumřelé kožní buňky, ale také roztoči, prach a podobné nežádoucí složky. Jelikož mohou způsobovat různé zdravotní potíže, a to zejména alergikům, je třeba ložní prádlo prát alespoň jednou za týden. Když onemocníte, více se potíte, spíte nazí, je vhodné převlékat ložní prádlo ještě častěji.

Povlečení z krepu se nemusí žehlit. Koupíte ZDE.

Jak správně prát

Než vložíte povlaky do pračky, obraťte je naruby a zapněte zipy či knoflíky. Tak předejdete vklouznutí dalšího prádla dovnitř a navíc napomůžete delšímu zachování barev, které se nebudou otírat o buben pračky.

Povlečení perte na 60 °C, tak se totiž zničí roztoči a další bakterie. Prací prášek je třeba volit podle barvy ložního prádla. Spousta lidí je zvyklá přidávat do praní aviváž. Jenže v případě ložního prádla, byť bude s aviváží měkčí a voňavější, ztratí své vlastnosti. Na vláknech totiž vznikne tenká vrstva, která zapříčiní, že bude neprodyšné a nebude sát. Takže pokud chcete voňavé povlečení, hledejte spíš parfémované prací prostředky.

Povlečení nesmí přeschnout

Vytáhněte ložní prádlo z pračky a hned ho pověste, aby se zbytečně nepomačkalo, protože pak se vám bude špatně žehlit. Vyhněte se ostrému slunci, aby vám nevybledly barvy. A to samé platí i pro přesušení. Tedy v ideálním případě prádlo sundejte mírně zavlhlé a vyžehlete. Ze stejného důvodu nedávejte prádlo do sušičky.

Specifika žehlení

Pokud nepoužíváte pouze krepové ložní prádlo, tak se žehlení nejspíš nevyhnete. Jestliže máte averzi k žehlení, kromě krepu sáhněte po nemačkavém saténu. Při věšení jednotlivé části pořádně vypněte, žehlete ho na ruby, tak budete šetřit barvy.

Text: Martina Hálková
Foto: Freepik.com, povlecemevas.cz

Share:

Leave a reply