Nářadí, bez kterého se neobejde žádná dílna

758
0
Share:

Správný kutil potřebuje vhodné nářadí, protože na kuchyňském stole, s krejčovským metrem a v pološeru toho příliš nevyrobí. Víte, jak zařídit hobby dílnu a jakým nářadím ji vybavit?

„Kutilská dílna by se měla zařizovat s rozmyslem. Základním prvkem je velký pracovní stůl, na který patří pevný svěrák. Pracovní místo musí být dobře osvětleno a to nejlépe z více míst,“ radí Zlatko Slebodník z marketu Hornbach.

Kromě nářadí patří do kuchyňského vybavení i pracovní stůl.

Pracovní prostor

Pracovní stůl je dobré volit podle využití. Měl by mít pevnou desku a stabilní konstrukci. Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku. Použít lze také vodovzdornou překližku o síle 22 a více mm.

Nářadí mechanické i elektrické

Není nutné mít všechno zařízení a ještě v profesionální kvalitě. Výběr je vhodné pečlivě zvážit. Mezi základní přístroje patří vrtačka, akumulátorový šroubovák, bruska a pila.

Silná ruční příklepová vrtačka, nejlépe s dvourychlostní převodovkou, se hodí na vrtání do kovu i kamene, míchání nebo jako pohon různých nástavců. Posloužit mohou i další vrtačky, například sloupová, zámečnická nebo akumulátorová. Sloupová vrtačka je nejlepší na vrtání stejných otvorů, velkých průměrů a k vykružování. Zámečnická bez příklepu je vhodná pro přesné vrtání. Na rychlé vrtání i šroubování je ideální aku-šroubovací vrtačka se dvěma akumulátory pro rychlejší práci. Na utahování větších šroubů a vrutů se hodí rázový šroubovák.

Dalšími pomocníky jsou brusky, pily a frézy. Úhlová bruska se využívá na rozbrušování kovů, kamenů, plastů, svárů a dřeva. Přímá bruska na úpravu otvorů a to pomocí brusných kamenů, rotačních pilníků a rašplí. K obroušení dřeva, kovů, obkladaček nebo skla jsou vhodné pásové brusky. Kov nejlépe opracuje také pásová pila, která se používá i tam, kde by rozbrušovačka teplotou řezu nevhodně ovlivnila materiál,“ popisuje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Nářadí můžete schovat do zásuvek, anebo ho takto zavěsit na speciální tabuli.

Práce se dřevem

Na práci s tímto materiálem potřebujete různé pilky. Neocenitelným pomocníkem při obkládání palubkami a lištování je kapovací a pokosová pila. Poslouží ke zkrácení přesných přířezů kolmých i pod úhlem. Na delší přímé řezy dřeva, zkracování nebo drážkování je dobrým partnerem ruční kotoučová pila nebo její přesnější varianta, kterou je stolní kotoučová pila. Pilou ocaskou lze zase řezat i stavební dřevo, větve v zahradě a dokonce i tvárnice pro suché zdění.

Nářadí a nástroje

Do poliček a šuplíků uložte různé druhy šroubováků, klíče a nástavce. Místo nechte i pro kombinované, štípací nebo nastavitelné kleště, které jsou známé jako sikovky, hasáky a kladiva. Na opracování materiálů jsou ideální brusné papíry, plátna, kameny, leštící pasty, řezné a brusné kotouče pro různé typy brusek. Hodit se budou i různá měřidla jako svinovací a skládací metry, posuvná měřítka, úhloměry, měrky, vodováhy a nože na papír, koberce nebo lepenku.

Šikovní pomocníci

Neocenitelnou položkou v dílně je kompresor. Využijete ho na dofouknutí pneumatik, míče, bazénu, stříkání barev nebo třeba na tlakování sudu piva při zahradní oslavě.

Při svých kutilských projektech budete také potřebovat svářečku, horkovzdušnou elektrickou pistoli a na rychlé a pevné lepení dřeva, papíru a plastů tavnou lepicí pistoli. Pro pájení, například tištěných spojů, se vám bude hodit elektrická nebo plynová páječka, pro odstraňování staré barvy zase horkovzdušná elektrická pistole.

Text: redakce

Foto: archiv firmy

Share:

Leave a reply