KOSELIG: pozvěte do bytu norské štěstí a pohodu

650
0
Share:

Koselig je označení pro útulnou domácí pohodu, kdy jste doma se svými nejbližšími, sledujete filmy, hrajete hry nebo vaříte. Termín pochází z Norska a evidentně funguje, protože i navzdory nepříznivému počasí jsou Norové jedním z nejšťastnějších národů na světě. Jak na něj?

Skandinávská atmosféra je sama o sobě velmi příjemná už svým pojetím barev a materiálů, které mají blízko k přírodě. Norové šli ovšem ještě kousek dál.

Šťastný život začíná doma

To si myslí Norové. Vzhledem k tomu, že tráví spoustu času se svými příbuznými doma, vynalezli mnoho způsobů, jak učinit život Koselig, tj. pohodlným, příjemným, relaxačním – prostě mile.

Jak do svého domu zavést Koselig? Je to velmi snadné. Uspořádejte vaše bydlení tak, aby vybízelo ke společným činnostem. Pohodlné sezení a zajímavé hry nebo hlavolamy udrží celou rodinu pohromadě a zaneprázdněnou na dlouhé zimní období. Pohodlí nejenom filmovým večerům dodají měkké polštáře, deky a koberce. A dokonale vybavená kuchyň přivítá s otevřenou náručí více členů rodiny naráz.

Koselig je norská pohoda. Příjemné doplňky najdete v Bonami

Koselig je norská alternativa Hygge

Koselig je pro Nory stejně důležitý, jako Hygge pro Dány a podobně jako on se zrcadlí v designu interiéru. Recept na takové uspořádání není složitý – jde o to, abyste se v něm cítili dobře. Napomáhají tomu světlé barvy a přírodní materiály, mezi nimiž vždy dominuje dřevo. Nebojte se nábytku s lehce neopracovaným vzhledem, na kterém jsou patrné kresby přírody. Dodá totiž interiéru neopakovatelný vzhled, který podpoříte i kožešinovými doplňky, typickými pro severský styl.

A co dalšího by nemělo chybět?

Příjemné atmosféře svědčí nepřímé osvětlení. Proto vypněte lustry a nechte svítit pouze menší lampy a zapalte svíčky. Koselig svědčí otevřený oheň, v Norsku se v každém domě najde krb. Chvílím pohody nesvědčí elektronická zařízení, proto vypněte telefony, tablety, notebooky a koneckonců i televizi. Daleko příjemnější a smysluplnější bude příjemná relaxační hudba. Připravte si něco teplého na zahřátí, jednoduché pohoštění, samozřejmě domácí a pohoda ve stylu koselig může začít.

Text: Veronika Fialová
Foto: Westwing, Bonami

Share:

Leave a reply