K čemu použít lógr z kávy

23. 7. 2023

Milovníci kávy, připravte se na překvapení! Mnozí z nás každé ráno připravujeme lahodnou šálku kávy, aniž bychom tušili, že to, co obvykle skončí v odpadu, může mít nečekané využití. Ano, řeč je o kávové sedlině, neboli lógru, který se může proměnit v užitečného pomocníka v domácnosti i v zahradě.

Začněme v kuchyni. Kávové sedliny jsou skvělým odstraňovačem zápachů. Můžete je umístit do chladničky nebo mrazáku, kde pohltí nežádoucí pachy. Stejně tak mohou pomoci při čištění ucpaného dřezu. Stačí je smíchat s horkou vodou a vylít do odpadu.

Ale to není vše. Kávová sedlina je také úžasným přírodním čisticím prostředkem. Její mírně abrazivní vlastnosti jsou ideální pro odstranění mastnoty a nečistot z nádobí nebo povrchů v kuchyni.

Přesuňme se do zahrady. Kávová sedlina je vynikajícím přírodním hnojivem. Obsahuje dusík, draslík a fosfor, které jsou pro rostliny životně důležité. Můžete ji rovnoměrně rozmístit na záhon nebo promíchat s kompostem.

Dalším překvapivým využitím je repelent proti škůdcům. Rozsypaná kávová sedlina kolem rostlin může odrazovat slimáky a mravence.

Nezapomeňme na krásu a péči o tělo. Kávová sedlina může být použita jako přírodní peeling kůže. Pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a zanechává pokožku hladkou a svěží.

Věřte nebo ne, kávová sedlina může dokonce pomoci při barvení textilu. Pro milovníky DIY projektů může být toto přírodní barvivo zajímavou alternativou.

Na závěr můžeme říci, že kávová sedlina je skvělým příkladem toho, jak můžeme snížit odpad a využít přírodní zdroje efektivněji. Příště, kdy si budete vychutnávat šálek kávy, nezapomeňte, že to, co zůstane na dně vaší kávového filtru, má mnoho dalších užitečných aplikací.

FAQ

Lze kávovou sedlinu použít v jakékoli zahradě?
Ano, je všestranná a vhodná pro většinu rostlin.

Je bezpečné používat kávovou sedlinu v kuchyni?
Ano, je přírodní a neobsahuje škodlivé chemikálie.

Může kávová sedlina skutečně pomoci v boji proti škůdcům?
Ano, mnoho zahradníků ji úspěšně používá jako repelent.

Je kávová sedlina účinná na všechny typy pokožky?
Je vhodná pro většinu typů pokožky, ale doporučuje se nejprve provést test na malé oblasti.

Sdílejte přátelům

Čtěte také