Kávový lógr nevylévejte, hodí se v domácnosti i na zahradě

Share:

Káva je dokonalý nápoj, který vás nejenom povzbudí, ale navíc pomůže i v domácnosti nebo na zahradě. Tedy káva jako taková ne, ale lógr, či chcete-li kávová sedlina, už rozhodně ano.

Možná byste to do něj neřekli, ale lógr je malý všestranný pomocník. Jenom ale pozor na to, že před použitím je třeba ho nejdříve vysušit, protože jinak hrozí riziko plísní. Sušení je velmi jednoduché. Stačí, když lógr rozložíte na talíř, plech nebo síto a necháte den schnout. Pokud chcete proces sušení urychlit, umístěte lógr na slunce. Anebo využijte zbytkové teplo v troubě. Sušenou kávovou sedlinu uložte do vzduchotěsné nádoby k dalšímu pozdějšímu využití. A co všechno lógr umí?

Kávová sedlina neutralizuje pachy

Nelibě páchnoucí sýr v lednici nemá šanci. Stačí, když čerstvý lógr umístíte do malé misky a na noc vložíte do chladničky. Ostrý zápach do druhého dne spolehlivě zmizí. Jsou vaše ruce cítit česnekem nebo cibulí? Naberte si do rukou trochu kávové hmoty a třete mezi dlaněmi a prsty asi půl minuty a po té opláchněte vlažnou vodou. A co teprve „voňavé“ sportovní boty, kvůli kterým je třeba v předsíni neustále větrat. Vezměte hrst sušeného lógru a posypte jím obuv. Nechte působit do druhého dne. Boty budou jako nové…

Lógr jako čisticí prostředek na grily, pánve a sklenice

Pokud si s chemickými prostředky zrovna netykáte, anebo vám zkrátka došly, lógr je spolehlivě zastoupí. Navíc ho máte doma pořád. Vydrhne nejenom připálené pánve, ale také zanesený gril, který se přes léto obvykle „nezastaví“. Kávová sedlina si poradí i se sklenicemi nebo láhvemi. Stačí je naplnit lógrem a poté zalít horkou vodou. Sklenice pak důkladně protřepejte a nechte asi hodinu odpočívat. Nakonec důkladně opláchněte.

Kávová sedlina na dřevěné škrábance

Škrábance na tmavém nábytku často doslova září. Naštěstí se o ně umí lógr úspěšně postarat. Vizuální škody tak snadno opravíte s pomocí vysušené kávové sedliny, kterou lehce navlhčíte a s pomocí houby nanesete na škrábance. Nejenom že tak vyplníte vzniklé nerovnosti, ale současně olej obsažený v kávové sedlině pomáhá ke ztmavení viditelných stop.

Lógr v krbu

Krb či krbová kamna jsou efektní součástí chalup a obytných domů. Jestliže jste vsadili na klasiku a topíte v nich dřevem, musíte je pravidelně čistit. A to je činnost, při které se práší. Než se budete chtít pustit do úklidu, nasypte dovnitř teplou a vlhkou kávovou sedlinu. Lógr váže prach a popel, takže se nebude během čištění prášit.

Kávová sedlina jako hnojivo pro rostliny

Díky svému mírně kyselému pH je lógr ideální jako hnojivo pro rostliny, kterým se nejvíc daří v kyselé humusové půdě. Sem patří rajčata, pivoňky, růže, cukety nebo rododendrony. Kávová sedlina je také bohatá na dusík, draslík a fosfor, které podporují růst rostlin. Nepohazujte ji kolem rostlin, ale zaryjte do půdy, lépe se rozloží. Pozor na to, že kávovou sedlinu byste neměli používat k pokojovkám. Ty stačí zalít jednou za pár týdnů asi půl šálkem studené kávy.

Lógr pro lepší půdu

Kávová sedlina přitahuje žížaly, které zajišťují prokypřenou půdu a tím i více kyslíku. To prospívá nejen záhonkům, ale také kompostu. Díky živinám obsaženým v lógru dochází k lepšímu procesu kompostování, což ocení vaše rostliny.

Kávová sedlina proti mravencům a slimákům

Vysušený kávový produkt lze použít jako přírodní pesticid proti malým škůdcům. Stačí lógr rozsypat v kruhu kolem rostlin. Pro slimáky je kofein jedovatý a mravenci kvůli vůni kávy ztrácení orientační stopy. V případě, že máte psa nebo kočku, kteří běhají po zahradě a rádi ochutnají kde co, lógr nepoužívejte. I pro malá zvířata je totiž jedovatý.

Lógrem zaženete vosy i komáry

Vosy a komáři dokáží zkazit ty nejkrásnější letní dny v zahradě. Snadno je ale zaženete kávovou sedlinou, kterou stačí vložit do ohnivzdorné misky a spálit. Kouř s typickým zápachem rychle zažene nepříjemný hmyz.

Zajímá vás, co dalšího káva umí? Pak mrkněte na www.trendista.cz.

Autor: Martina Hálková, zdroj:  Smarticular, Garden

Share:

Leave a reply