Jak pěstovat kaktusy a sukulenty v bytě

1688
0
Share:

Kaktusy bývají oblíbenými společníky zejména těch, kteří si zelených podnájemníků příliš často nehledí. Vydrží toho totiž poměrně hodně, zejména nedostatek zálivky. Pro jejich netradiční, lehce minimalistický vzhled jim to sluší zejména v moderním interiéru a bývají oblíbeným dárkem pro muže. Hádejte, proč?

Milovníci kaktusů si obvykle pořizují další členy této pichlavé rostlinné rodiny, a sice sukulenty. Jenom pro představu, sukulent je například aloe nebo agáve, které zadržují ve svých listech šťávu.

Kaktusy snesou žízeň

Kaktusům se bude dařit na východní nebo západní straně. Pokud je budete přesazovat, vždy pouze do substrátu určeného pro kaktusy a sukulenty. Květináč zvolte pouze kousek větší, aby rostlina dala sílu do růstu nadzemní části a nikoli do kořenů.

Zalévejte je pouze z vrchu, přebytečnou vodu z podmisky ihned vylijte. V létě se kaktusy zalévají jednou za čtrnáct dní. V zimě maximálně jednou za měsíc a půl. Pro lepší růst je v létě tak jednou za tři týdny pohnojte.

Kaktusy a sukulenty v praxi se mohou stát neocenitelnou příručkou k pěstování domácích pichláčků. Publikaci pořídíte ZDE.

Dceřinné kaktusy

Časem můžete pozorovat, že se na kaktusu objevují další výrůstky, takzvané dceřinné kaktusy. Pokud je necháte růst, kaktus bude nabírat všelijak strukturované tvary. Jestliže si budete chtít pořídit další kaktusy, můžete tyto dceřinné odříznout, natřít stimulátorem a umístit na zeminu, do které zvolna zakoření.

Na co si dát pozor

Stejně jako u jiných rostlin, i kaktusy ohrožují škůdci. Mohou to být houbové choroby jako reakce na přelití. Občas na nich najdete i tzv. červce, které je vhodné odstranit mechanicky a rostlinu ošetřit přípravkem na olejnaté bázi. V zimě kaktusy potřebují přítmí a chladno.

Jak na sukulenty

Najděte jim místo na světle, nejlépe na východním nebo západním slunci. Prospívat budou v substrátu určeném pro kaktusy a sukulenty. Opět platí, že sukulent nesmí stát ve vodě, proto veškerou přebytečnou vodu z misky vždy vylijte. V letních vedrech je zalévejte jednou za dva až tři dny, v zimě jednou za tři týdny. Čas od času je místo zálivky osprchujte. Nepřehánějte to ani s hnojením, v zimě vůbec, ve zbytku roku jednou za tři týdny.

Sukulenty na letním bytě

V létě se sukulentům bude líbit na balkoně, terase nebo v zahradě. Ideálně ale na krytém místě, aby je neponičilo ostré letní slunce nebo prudká letní přeháňka. Do interiéru je přestěhujte na podzim.

Text: redakce

Foto: Pixabay, Kosmas

Share:

Leave a reply