Hmyz patří nejenom v létě k nezvaným hostům

664
0
Share:

Komáři, mouchy, vosy nebo třeba mravenci umí pořádně znepříjemnit letní měsíce. Stačí k tomu jediné, abychom vyvětrali a vpustili do bytu či domu čerstvý vzduch. S ním se totiž dovnitř dostává i tento obtížný hmyz, který může přenášet nemoci nebo vyvolávat alergie. Zbavte se ho snadno a rychle.

Odpuzovače hmyzu

Hmyz zlikvidujete mnoha způsoby. Létajícího se zbavíte elektrickým odpařovačem, pro lezoucí hmyz, jako jsou mravenci, rybenky apod., existují různé lepové pasti. Pokud se chcete při likvidaci hmyzu vyhnout chemii, sáhněte po bioproduktech, případně můžete vyzkoušet pár babských rad. Komár nemá rád aroma hřebíčku a skořice. Nasypte do mističek trochu tohoto koření a rozmístěte je na parapety v místnostech. Tento přírodní odpuzovač vydrží až několik týdnů. Obtěžujícím hmyzem jsou bezesporu mouchy, a ty nemají rády svařený ocet. Otázkou je, nakolik tuhle ostrou vůni vydržíte vy…

Další možností jsou vhodné rostliny v květináči na parapetu. Létajícímu hmyzu vadí afrikáni, levandule, šalvěj a také oblíbené muškáty.

Tradiční mucholapky a pastičky

Lepící pásky, lidově zvané mucholapky, jsou vděčné a spolehlivě vás zbaví zejména much. Jenže ruku na srdce, kdo má chuť se dívat na mrtvý hmyz komíhající se třeba nad kuchyňským stolem? Další variantou, která se používá zejména na vosy, je umělohmotná pastička, do níž se nalije šťáva, pivo nebo dá přezrálé ovoce, které hmyz naláká dovnitř, ale mu neumožní cestu ven. Vyrobit lze jednoduše i z pet lahve: Odstraníte víčko, odříznete horní část a na dno nalijete kýženou tekutinu. Hrdlo otočíte tak, aby směřovalo úzkým šroubovacím otvorem dolů a pro zpevnění přelepíte izolepou. Ani tato lampička nevypadá zrovna vábně, ale svůj účel plní…

Hmyz pod lampou

Dalším řešením bez chemie jsou žárovky či lampy proti hmyzu. Existují exteriérové i interiérové varianty. V obou případech je jejich podstatou světlo lákající hmyz, který je při dotyku s drátěnou konstrukcí usmrcen.

Hmyz je nepříjemný nejenom přes den, ale i v noci. Pořiďte si na něj účinné zbraně – ZDE.

Sítě do oken i dveří

Nejlepší je problémům předcházet, proto se snažte nezvaným hmyzím návštěvníkům zcela zamezit vstup do interiéru. S tím vám pomohou sítě proti hmyzu, které lze instalovat nejen do oken, ale rovněž do dveří, a to jak vstupních, tak i balkonových či terasových, takže už se nemusíte bát nechávat otevřeno na zahradu, abyste měli doma čerstvý vzduch. Existují různé typy síťovin (např. odolnější proti protrhnutí, protipylová vhodná pro alergiky…), ale i mechanismů. Je dobré vědět, že sítě v pevném hliníkovém profilu nevyžadují žádné zásahy do rámu okna, bez použití nářadí je můžete nasadit nebo vyjmout. 

Pozor na to, že rolovací sítě, u nichž se síťovina pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel umístěnou v boxu, je už potřeba do rámů vrtat. A co se hodí do klasických a dvoukřídlých oken, dveří a extrémně velkých otevíracích otvorů? Jednoznačně plissované sítě. Tento typ sítí je zabudovaný v hliníkovém profilu, který snadno namontujete pomocí otočných klipů.

Pomoc odborníka

Když už jde opravdu do tuhého a váš domov je zasažen takovými škůdci jako jsou štěnice, šváby, rus domácí, koloniemi mravenců nebo červotoči, anebo se vám například na půdě zabydlí vosy či sršni, nezbývá než povolat odborníky a zavolat deratizační firmu, která se na hubení těchto škůdců specializuje. Způsob likvidace závisí právě na druhu hmyzu, obvykle se provádí postřikem. 

Text: redakce

Foto: Isotra, Pixabay.com

Share:

Leave a reply