Stínící technika: Vyberte si vhodnou ochranu před sluncem

661
0
Share:

Stínící technika patří zejména v posledních letech k nezbytnému vybavení domů a bytů. Letní měsíce totiž nepřinášejí jenom bezstarostné radovánky, ale také nutnost chránit se před extrémními teplotami.

Přinášíme vám několik praktických tipů na markýzy, exteriérová a interiérová zastínění, ale i materiály a barvy, které vám s ochlazením pomohou a navíc budou skvěle vypadat.

Stínící technika od jara do zimy

Pokud chcete svůj dům nejen zastínit před sluncem, ale také tepelně izolovat, je pro zajištění teplotního komfortu v interiéru ideální venkovní stínění. Proč? V zimě brání mrazům a v létě dokáže pohltit teplé slunce ještě před oknem. Nejběžnějším typem venkovního stínění jsou přitom venkovní žaluzie, které mohou na fasádě domu fungovat i jako dokonalý architektonický prvek. Regulací lamel pak můžete přesně kontrolovat množství světla, které necháte do interiéru proniknout.

Další možností venkovního stínění jsou venkovní rolety, které navíc nejen výrazně posilují tepelnou izolaci okna, ale zároveň umí zajistit dokonalé zatemnění, výrazně napomáhají k útlumu vnějšího hluku a fungují i jako další prvek pro zvýšení ochrany našeho majetku. A co víc? Barevně je lze sladit s okny, a díky tomu dotváří jejich celkový vzhled.

Znáte screeny?

Speciálním tipem venkovních rolet jsou takzvané látkové screenové rolety, které jsou díky své velikosti až do 24 metrů čtverečních vhodné i pro velkoformátová okna. Screenové rolety jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i přesto že jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo. Materiál, ze kterého se vyrábí, tedy skelné vlákno, PVC a polyester, dále dodává screenovým roletám vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům.

Stínící technika je i markýza

Pro zastínění terasy, a tím snížení teploty v interiéru je ideální markýza, která zároveň dotváří vzhled domu a účinně napomáhá stínění oken proti horkým slunečním paprskům. K výhodám této stínící techniky patří jednak dostupná široká škála barev a potisků, takže při výběru lze zohlednit celkový vzhled domu a markýzu stylově sladit, a jednak možnost výběru zatahování markýzy, a to buď manuální klikou, elektricky nebo dálkovým ovládáním. Pozor na to, že markýza sice vydrží lehkou přeháňku, ale při prudším dešti doprovázeném silným větrem je lepší ji zatáhnout, aby se pod váhou nahromaděné vody nezlomila. Pokud jde o vítr jako takový, je vhodné markýzu doplnit větrným čidlem, které, pokud zaznamená pohyb látky, markýzu samo zatáhne.

Inteligentní technologie

Stínící technika umí být inteligentní. Pokud využijete této možnosti, můžete si interiérové i exteriérové stínění nastavovat dle libosti. Ráno tak nebudete vstávat za tmy, večer se zejména v létě nebudete vracet do rozpáleného bytu, protože se stínění samo zatáhne podle nastavené teploty, takže po příchodu z práce na vás bude čekat příjemný chládek. Takový chytrý systém se dá obvykle ovládat přes mobilní telefon, tablet nebo počítač. Navíc se do něj dají obvykle připojit i třeba garážová vrata, vjezdové brány, vnitřní a vnější osvětlení a další.

Barvy a materiály

Venkovní a vnitřní zastínění ovšem není jediné, které interiér ochladí. Pocitově tomuto efektu napomohou vhodné materiály a barvy. Z materiálů je bezkonkurenční sklo, jež představuje jeden z nejstudenějších, ale zároveň nadčasově elegantních materiálů. Uplatnění nachází jako výplň dveří, kdy kromě čiré podoby lze zvolit také pískované nebo jemně tónované.

Bílá, světle šedá či jemné odstíny modré, i jejich kombinace… Nejen nábytkové materiály, ale i barvy dokáží pomoci s pocitovým zchlazením interiéru. Jasným favoritem je bílá, jejíž požadované vlastnosti znásobíte tím, že ji zvolíte v lesku.

Text: redakce

Foto: Vekra, JAP FUTURE, Trachea

Share:

Leave a reply