Udržitelná domácnost 2021: Třídění, kompostování a energie

637
0
Share:

Udržitelná domácnost už není výsadou několika jedinců, ale stále více lidí se zajímá o to, jak šetřit prostředí, a koneckonců i vlastní kapsu. Kromě toho, že sedmdesát procent Čechů třídí odpad, dá se životnímu prostředí ulehčit i jinak.

Věděli jste například, že dobrým pomocníkem v domácnosti mohou být žížaly nebo že častější využívání kurýrů má své výhody?

Zbytky jídla do kompostéru

Není žádnou novinkou, že značná část jídla z domácností skončí v popelnicích. Podle organizace Zachraň jídlo se nejen v domácnostech, ale na celém světě vyhodí třetina veškerého vyprodukovaného jídla. Při nákupu byste proto měli myslet na to, kolik jídla zvládnete opravdu zkonzumovat, abyste zamezili jeho zbytečnému vyhazování. Navíc to ocení i vaše peněženka. V úvahu vezměte i dodavatele lokálních potravin, aby jídlo nemuselo putovat přes půl světa.

Třídíme sklo, plasty i papír, ale kam s biodpadem jako jsou třeba zbytky ovoce, zeleniny nebo kávový lógr? Odpovědí může být vermikompostér s žížalími pomocníky, kteří pomáhají zpracovat domácí bioodpad. Tento typ kompostérů je vhodný i do interiéru, protože při správném zacházení není nutné se obávat jakéhokoli zápachu. Produkty z něj jsou pak vhodné při pěstování pokojovek a zeleniny na balkóně či zahrádce.

Jak na kompostér

Do vermikompostéru se hodí kalifornské žížaly, které se dají běžně sehnat na internetu. Můžete je přiměřeně krmit každý den, důležité je udržení správné vlhkosti kompostéru a teploty kolem 20 °C. Pozor na to, že do kompostéru nepatří zbytky masa nebo mléčných produktů. Žížaly klidně můžete nechat až dva týdny bez potravy a odjet třeba na dovolenou. V pohodě to vydrží. Na trhu jsou k dostání i další designové kompostéry, které se hodí do kuchyně, abyste je měli vždy při ruce.

Udržitelná domácnost s elektřinou

Jednou z možností, jak na udržitelnou domácnost je vhodný výběr elektřiny. Spolehnout se na obnovitelné zdroje můžete i bez vlastních solárních panelů, stačí si vybrat toho správného dodavatele. Existují platformy, které vám pomohou najít dodavatele, lokálního výrobce čisté energie, který šetří životní prostředí.

Spotřebiče v pozoru

Omezení uhlíkové stopy vaší domácnosti znamená, že byste si měli hlídat již zmíněnou elektřinu, tedy její spotřebu. Na co si dát největší pozor? Nekorunovanými králi spotřeby energie v domácnosti jsou pračka, lednička a myčka. Až nastane jejich čas, poohlédněte se po nástupcích se štítkem A+++. Zatímco například provoz lednice z této kategorie vás bude stát asi 800 Kč za rok, třída B spotřebuje až dvojnásobek. Šetřit elektřinu vám pomohou i LED žárovky, které jí ve srovnání s obyčejnými spotřebují o 90 % méně!

Nakupujte bez obalů

V Česku třídí odpad tři čtvrtiny Čechů, a ve srovnání s dalšími zeměmi si v této kategorii vedeme dobře. Jen za minulý rok v průměru každý Čech vytřídil 51 kilo plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. Ve čtyřčlenné domácnosti je to více než 200 kilo ročně. Soustředit bychom se proto měli nejen na třídění, ale také na snižování množství našeho odpadu, a to především toho plastového. Místo nákupu do plastových tašek, pytlíků nebo nádob využijte vlastní látkové tašky i obaly, se kterými nakoupíte v takzvaných obchodech bez obalu.

Dovážka nákupu až ke dveřím

Všichni známe chaos u supermarketů, kde krouží jedno auto za druhým. Daleko šetrnější je si nákup objednat přes dovážkovou službu, která jedním autem objede více domácností. Tak se totiž zmenší vyprodukované emise a navíc někteří dopravci, zejména ve velkých městech, pro rozvoz využívají elektromobily. V ušetřeném čase si navíc můžete více užívat rodinu nebo koníčky.

Text: redakce
Foto: Freepik, archiv firem

Share:

Leave a reply