Zimujete chatu či chalupu? Nezapomeňte na pojištění

Share:
pojištění chalupy Trendom_cz

Řada lidí zazimuje s koncem podzimu své víkendové obydlí a objeví se v něm až zase na jaře, kdy je čeká nepříjemné překvapení. Důvod k pojištění totiž nemusí být jenom vykradená chata či chalupa, ale také třeba vytopená koupelna nebo jiná pohroma.

Možná si teď právě říkáte, že na chalupě nemáte nic cenného, případně ji máte dobře zabezpečenou a jezdíte na kontrolu i během zimy, takže k pojištění není důvod. Jenže stát se mohou i jiné maléry než návštěva „hosta“, kterého nikdo nezval.

Pojištění proti náhodě

Stát se může cokoli. Tající sníh si najde cestu střechou až do obytné části víkendového domu a nevětrané vlhké prostředí bývá důvodem ke vzniku plísní, zničeným stěnám, nábytku a dalšímu vybavení. V koupelně nebo na toaletě praskne voda, vyhoří zásuvka, od ní půlka chalupy. To jsou události, které nikdo nečeká, ale dají se teoreticky předpokládat. Lepší je tedy se chovat preventivně, protože z pojištění pak lze zaplatit případné opravy.

Nezvaná návštěva

Podle statistik se prý opět zvedá počet vykradených chat či chalup. I když si pravidelně před zimou odvážíte všechny cenné věci domů, neznamená to, že vám zloděj nemůže způsobit škodu. Stačí vypáčené dveře, případně rozbité okno. Mnohdy se takový poberta naštve, když nenajde nic, co by mohl zpeněžit a v afektu alespoň rozbije stávající zařízení.

Chatu či chalupu se po sezoně snažte zabezpečit. Vyplatí se i pojištění.

Hlavně nenápadně

Zloděje nalákáte tím, když necháte otevřené okno, leckdy postačí třeba i malé okénko u sklepa. Proto při odjezdu nezapomeňte důkladně zkontrolovat, zda je všude zavřeno. Před zimním obdobím byste měli z pozemku odklidit věci, které by nejenom mohly lákat k odcizení, ale současně by mohly posloužit, jako prostředek k tomu, jak se dostat do domu, například žebřík. K návštěvě láká i objekt, ve kterém se delší dobu alespoň večer nesvítí. Řešením může být lampička s nastavitelným režimem doby svícení, která se bude vždy v určitý čas rozsvěcet a tak vyvolávat dojem, že v objektu někdo je.

Zabezpečení

Fungují staré dobré mříže na oknech i dveřích. Sofistikovaný zloděj si ovšem poradí i s nimi. Mezi nejúčinnější patří elektronické zabezpečovací systémy s napojením na centrální pult. V tomto případě se ale musíte připravit na investici řádově v několika desítkách tisíc korun. Dají se ale sehnat i varianty, které vás v telefonu upozorní , že je ve vaší chatě nezvaná návštěva.

Možnosti pojištění

Mávnout nad postarším vybavením by bylo krátkozraké. Zkuste si spočítat, kolik by vás stálo pořízení nového vybavení v případě, že by vám zloděj stávající odcizil. Do částky rovněž nezapomeňte připočítat cenu za zničené věci. Kromě pojištění proti vykradení se rozhodně vyplatí do pojistky zahrnout i živelné katastrofy. Jak známo, počasí je v poslední době značně nepředvídatelné a o nemilé překvapení nikdo nestojí.

Že už jste pojištěni?

To je určitě dobře. Myslete ovšem na to, že je vhodné čas od času pojistku zkontrolovat, protože stávající nemusí odpovídat vybavení chaty nebo chalupy, obzvlášť například po rekonstrukci. Pojištění je proto vhodné čas od času aktualizovat, aby vám pak v případě pojistné události nezůstaly oči pro pláč.

Kde se pojistit?

Dnes rozhodně není nutné obíhat různé finanční instituce a hledat takovou, která vám nabídne nejrozumnější pojistku. Jednodušší, časově rychlejší a výhodnější bude využití pojišťovacích srovnávačů online, díky kterým pro sebe najdete tu nejšikovnější alternativu. Takovou možnost můžete využít i na našich stránkách, a to ZDE.

Text: redakce

Foto: Pixabay

Share:

Leave a reply