Zimní zahrada má své opodstatněné kouzlo

996
0
Share:

Podzimní chlad není právě dobrým společníkem při odpočinku v zahradě. Pokud byste si ale rádi užili pohledy do přírody i v méně příznivých ročních obdobích, stojí za to uvažovat o zimní zahradě, která nabízí spoustu různého využití.

Zimní zahrady, tak, jak je známe v dnešní podobě, se začaly stavět v sedmnáctém století. Tehdy se jim ovšem neříkalo zimní zahrady, ale oranžerie, protože sloužily hlavně k pěstování citrusů. Jednalo se o nákladnou záležitost, která se ovšem stala dostupnější až s vývojem nových materiálů. .

Kam se zimní zahradou

Záleží hodně na tom, zda budete zimní zahradu stavět současně s novým domem, anebo bude třeba tento prostor připojit k již stávající stavbě, případně ho do bytového celku zakomponovat. Obecně by měla být zimní zahrada orientována na jih, případně na jihozápad. Tyto polohy zaručují dostatek denního světla a slunce i v zimních měsících. Kdo dává přednost slunci hlavně po ránu, může zvolit východní směr. Nepříliš vlídno ovšem bude v zimní zahradě směřující na sever.

Zimní zahrada je skvělým rozšířením obytné plochy domu.

Rovněž je třeba si uvědomit k čemu by taková zimní zahrada měla sloužit. V podstatě existují tři možnosti. Jednak ji můžete pojmout jako jakousi přechodovou oblast mezi vnitřní a vnější částí domu, kdy zabrání příliš velkému ochlazení při vstupu do interiéru v zimních měsících, anebo ji lze koncipovat jako místo pro přechovávání rostlin, které nemohou být v chladném období venku, ale potřebují ke svému životu teplo, a do třetice z ní lze vybudovat další obytnou místnost, v níž se můžete celoročně kochat přírodou jak venkovní, díky skleněným tabulím, tak vnitřní, vzhledem k interiérovým rostlinám. V tomto případě je ale třeba myslet při stavbě také na možnost vytápění místnosti, a to buď s pomocí konvektorů umístěných v podlaze, přičemž toto řešení je sice finančně nejnáročnější, ale výsledek stojí za to, anebo klasických radiátorů.

Moderní systémy zimní zahrady volně navazují na základní stavbu.

Teplo v zimní zahradě

Pokud v zimní zahradě pěstujete květiny, musíte hlídat teplotu, která by v zimě neměla klesnout pod 5 °C a rovněž ani dosahovat běžné pokojové teploty. Platí zde tedy přiměřené lehké přitápění. Z toho důvodu není vhodné napojení vytápění zimní zahrady na otopný systém domu, protože se nedá individuálně korigovat. Zvažte proto možnost odděleného vytápění, které lze ovládat vlastním termostatem a přizpůsobit tak teplotu v místnosti venkovnímu počasí.

Umístění zimní zahrady svěřte architektovi.

Základní parametry zimní zahrady

I když náklady na topení nejsou u rodinných domů v současné době právě malé, není třeba se bát, že topení v zimní zahradě nějak významně zasáhne do rodinného rozpočtu. Pokud je zahrada orientována správným směrem, viz výše, a má dobrou izolaci, rozhodně její provoz nepředstavuje finanční ztrátu. Z toho důvodu jsou zcela nevhodná jednoduchá skla, ale základní stavební prvek budou tvořit skla tepelně izolační, dvojitá nebo trojitá. Sklo se v tomto případě rovněž potahuje neviditelnou vrstvou kovu, která funguje jako zrcadlo. Propouští světlo, ale odráží podstatnou část slunečního svitu. Proto i zimní slunce, které se bude opírat do takto upravených skleněných tabulí, dokáže zlepšit tepelnou pohodu. Jelikož jsou skleněné plochy opravdu velké, je vhodné je rovněž opatřit bezpečnostní fólií. Skla by měla současně zajišťovat i větrání v zimní zahradě, což předpokládá dostatek výklopných a posuvných oken, neměly by chybět ani venkovní dveře, které rovněž podpoří cirkulaci vzduchu. Skleněné stěny lze rovněž osadit ventilačními mřížkami, elektrickým ventilátorem a vhodné je i střešní okno, ke kterému si ovšem pořiďte termostat, jež zabezpečí, že se okno při určité teplotě samo otevře a rovněž zavře, a nezapomeňte ani na dešťové čidlo, které zabezpečí, aby vám oknem během vaší nepřítomnosti do interiéru nenapršelo. Dalším nezbytným doplňkem jsou síťky proti hmyzu, který dokáže posezení v zahradě opravdu hodně znepříjemnit, nehledě na to, že stopy na skle po mouchách nenabízejí zrovna estetický zážitek. Je dobré zvážit i možnost zastínění, které zabrání v letních měsících tomu, aby se ze zimní zahrady stala rozžhavená výheň a současně umožní zachovat soukromí.

Není dobré podcenit ani výběr podlahy, která by měla odolat vlhku, ale také chladu a teplu. Typ podlahové krytiny rovněž úzce souvisí s tím, k jakým účelům budete zimní zahradu využívat. Používá se keramická dlažba, přírodní kámen či dřevo. A čím zimní zahradu zařídit. Pár tipů najdete například zde.

Text: redakce

Foto: Schuco

Share:

Leave a reply