Zdravé prostředí vytvoří nejenom čistička vzduchu

Share:

Počasí v zimních měsících bývá značně nepřívětivé a k náladě nepřidá ani brzké stmívání. To je také důvod, proč obvykle v zimě trávíme více času doma. Abychom se cítili dobře, měli bychom kolem sebe zajistit zdravé prostředí, tedy především eliminovat prach, plísně a roztoče. S tím nám pomůže čistička vzduchu a pár šikovných tipů.

Zelení pomocníci

Pokojové rostliny nejen zdobí interiér, ale mají i prospěšnou funkci – zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach, proto nezapomínejte jejich listy pravidelně otírat. Kromě čističky vzduchu tak mezi nejúčinnější zelené bojovníky patří aloe vera, břečťan, zelenec či tchýnin jazyk.

Neviřte prach

Snažte se zbytečně nevířit prach a alespoň jednou týdně jej otírat z nábytku. Místo prachovky raději použijte vlhké hadříky, díky kterým se nebude tolik vířit prach. Pokud jste alergici, minimalizujte bytové textilie, jako jsou závěsy, záclony, přehozy, ubrusy, ale i čalouněný nábytek. Místo zametání raději vysávejte. Vysavače volte s vysokým sacím výkonem, které umí zachytávat alergeny a vyfukují čistější vzduch. Některé vysavače se dají využít i jako ruční, se kterými se lépe manipuluje v těžko dostupných místech.

Často větrejte

V zimě je pravidelné větrání velmi důležité, protože uzavřený prostor může být plný bakterií, virů, plísní a prachu – a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy a špatného soustředění. Obzvlášť v místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je častá cirkulace vzduchu nezbytná. V takovém pokoji nenechávejte nábytek u zdi, měl by mít odstup alespoň 2 až 5 centimetrů. Větrat byste měli krátce, zato intenzivně.

Čistička vzduchu odstraní škodliviny

Čističky vzduchu zbaví ovzduší nežádoucích příměsí a dají se využít i jako ventilátor nebo teplomet, takže pomáhají udržovat konstantní teplotu. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá. Účinný je HEPA filtr, jenž zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Uhlíkový filtr umí eliminovat pachy, ať už z cigaret či domácích zvířat. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.

Hlídejte správnou pokojovou teplotu


V chladných měsících lidé často mívají tendenci si doma „pořádně přitopit“. Přetopené prostory ale rozhodně zdraví neprospívají, suchý vzduch má negativní vliv na sliznice i průběh alergií. V obytných prostorech se doporučuje teplota přibližně od 22 do 24 stupňů, v ložnici by mělo být o 2 až 5 stupňů chladněji, protože organismus během spánku lépe regeneruje při nižší teplotě. Dlouhodobě by však teplota neměla klesnout pod 16 stupňů – nejen kvůli diskomfortu, ale také proto, že hrozí nebezpečí kondenzace vody a následné tvorby plísní.

Text: redakce

Foto: archiv firem

Share:

Leave a reply