Zahrada: Jak se postarat o trávník na podzim

581
0
Share:

Zahrada vyžaduje péči nejenom na jaře a v létě, ale také na podzim. Pozornost věnujte zejména trávníku. Čím lépe se totiž o něj teď postaráte, tím hezčí bude v novém období. Na co tedy nezapomenout?

Zahrada se rovná nikdy nekončící práce. Na druhou stranu se umí odměnit třeba právě krásným trávníkem. Co všechno je tedy třeba udělat, aby se na jaře opět zazelenal?

Zahrada potřebuje zálivku

Jestli vám někdy někdo řekl, že tráva během zimy neroste a nemusí se zalévat, rozhodně mu nevěřte. I když se na zimu dostává do fáze odpočinku, kořeny nepřestávají pracovat, takže stále potřebují vláhu pro zajištění hydratace a růstu. Během podzimu byste měli zahradu zalévat přes den. Jedině tak se totiž voda vsákne a nehrozí vznik plísní a různých houbových chorob.

Hrabejte listí

Hrabání listí nepatří ke zrovna populárním činnostem. Jenže pokud nebudete listí shrabovat pravidelně, snadno se na trávníku vytvoří plíseň, která poškozuje trávník a zanechává za sebou nepěkné stopy. Zimní slunce a dostatek vzduchu je pro trávník vhodnou prevencí před takovými chorobami. Zkuste to třeba s vysavačem listí, se kterým vám půjde práce lépe od ruky.

Pozor na délku trávníku

Trávu sekejte tak dlouho, dokud se nezpomalí její růst. Správná délka je totiž nezbytná pro udržení zdraví trávníku i během období klidu. Pokud je příliš nízký, studený vítr či mráz mohou poškodit kořeny a způsobit jeho odumírání. Na druhou stranu, pokud je příliš vysoká, hrozí vznik plísní. Poslední sekání trávníku před zimou je vhodné koncem října nebo začátkem listopadu. Jako ideální výška se doporučuje asi 6 cm.

Zahrada a vertikutace

Pokud vám toho vertikutace zas tak moc neříká, pak vězte, že se jedná o prořezání trávníku, které napomůže odstranění mechu a plevele. Současně se tím zlepší vsakování vody, trávník se provzdušní a začne se sám obnovovat. Pro vertikutaci se hodí takzvané vertikutátory, případně se prodávají i speciální vidle.

Zahrada potřebuje hnojivo

Zahradu a s ní samozřejmě i trávník hnojte také na podzim. Tráva na první pohled sice neroste, ale kořeny v zimě nezahálejí. V tomto období vybírejte trávníkové hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Trávník hnojte pouze jednorázově, ideálně nejpozději měsíc před nástupem zimy.

Text: redakce

Foto: Pixabay, Kutil.cz

Share:

Leave a reply