Vchodové dveře je třeba vybírat s ohledem na funkci i design

742
0
Share:

Ať už stavíte, či rekonstruujete, budete nejspíš řešit i otázku vchodových dveří. Myslete na to, že by měly být nejenom praktické, odolné a s bezpečnostními vlastnostmi, ale také musí ladit se stylem domu i jeho okolím.

Vhodný výběr barvy dveří a povrchová úprava jsou důležité aspekty designu dveří. Pokud se vám podaří vybrat ty správné, významnou měrou pozvednete celkový vzhled domu. To samozřejmě není všechno, čemu je třeba věnovat pozornost.

Vchodové dveře vybírejte s ohledem na charakter stavby.

Vchodové dveře bez pravidel

Kdysi platilo, že vchodové dveře musí ladit s okenními rámy. Nic proti tomuto tradičnímu názoru, ale pokud sáhnete po jiné barvě, nejspíš vás překvapí, nakolik tento kontrast dodá nemovitosti atraktivní vzhled. Dveře vlastně nemusí ladit ani s omítkou, přesto by ji měly vhodně doplňovat. V zásadě jde o to, že pokud máte omítku v tlumených barvách, můžete ji vhodně doplnit výraznější barvou dveří. A platí to i naopak.

Vchodové dveře dnes lze vybírat v různých materiálech i barvách.

Materiál vchodových dveří

Dobrý poměr ceny a kvality získáte s plastovými vchodovými dveřmi. Kvalitní plastové profily dobře izolují a nemění tvar. Vedle tradičních bílých už dnes můžete vybírat z různých dekorů imitujících například různé druhy dřev či jiných materiálů. Oceníte i snadnou údržbu a dlouhou životnost.

Milovníci přírodního vzhledu nejspíš sáhnou po dřevěných vchodových dveřích. Dřevěné profily poskytují skvělé tepelně izolační vlastnosti a hodí se i do nízkoenergetických a pasivních domů. Při výběru je třeba se zajímat o povrchovou úpravu, která chrání dveře před povětrnostními vlivy. Pravdou ale také je, že dřevěné dveře vyžadují pravidelnou péči. Dřevo rovněž pracuje, takže s postupem času může lehce změnit tvar.

Nejodolnější variantu představují hliníkové dveře, jejichž tvarová stálost je předpokladem dlouholeté funkčnosti bez té nejmenší výchylky. Majitelé ocení jejich vynikající, tepelně izolační vlastnosti. Dveře z hliníku jsou rovněž hodně odolné, což je důležité kritérium při jednání s pojišťovnou, a nevyžadují nijak zvláštní péči.

Doplňky vchodových dveří

Kromě plných, mohou mít dveře i prosklení, obvykle se standardní tloušťkou kolem čtyřiceti milimetrů. Sklo mívá různé tvary a velikosti. Praktickou variantou je pískování, které zamezí pohledu do domu, ale přitom zachová uvnitř dostatek přirozeného světla. Dveře se neosazují pouze standardním kováním. Atraktivní vzhled jim dodají například různé typy madel.

Text: redakce

Foto: Pixabay

Share:

Leave a reply