Vánoce: Dekoracím vládne tradiční červená i barvy přírody

600
0
Share:

Vánoce jsou typické tradiční výzdobou, která se nese v duchu červené, zelené a zlaté barvy. Je třeba si ale dát pozor na to, abyste to s barevností nepřehnali a neproměnili tak byt spíš v papouščí hnízdo. Jak tedy postupovat, aby se váš interiér nesl v útulném duchu?

Vánoce vykouzlíte s jakýmikoli doplňky. Stačí nad nimi jenom trochu přemýšlet a klidně je uplatníte třeba i v létě, když si budete chtít vytvořit útulnou atmosféru.

Styl Vánoc

Výběr vánočních dekorací by měl odpovídat stylu zařízení interiéru. Do moderního bydlení se nehodí ozdoby ze slámy, ale budou mu slušet svícny v jednoduchých elegantních tvarech, drátěné hvězdy, vánoční stromek laděný do jedné, maximálně dvou barev. Slámové dekorace naopak uplatníte ve venkovském či takzvaném skandinávském stylu, kterému budou slušet i různé přírodniny, jež nasbíráte na předvánoční procházce v lese, anebo utrhnete na zahradě, případně dozdobíte zlatou nebo stříbrnou barvou.

Vánoce v paletě barev

Myslete na to, že červená, zelená, zlatá a stříbrná jsou doplňkové barvy, takže byste s nimi i tak měli zacházet. Hodí se k nim neutrální podklad, na Vánoce ideálně bílý, protože zjemní jejich dynamičnost a dodá jim elegantní podtón. Útulnost ovšem přinesou i odstíny hnědé, měděné, dekorů dřeva nebo kamene.

Svícny, světla a řetězy

Jaká by to byla vánoční atmosféra bez světelných řetězů, svíček a všelijakých dalších světýlek. Se svíčkami se dá doslova čarovat. Pokud si jich pořídíte více, máte vánoční výzdobu téměř hotovou. Jednoduché svícny ostatně zvládnete vyrobit doslova za pár minut. Bude vám k nim stačit svíčka, hezké zavařovací sklenice a mašle s vánočním dekorem. Svíčku můžete také postavit do květináčku, obložit mechem a přidat kousek jehličí. Ani tahle dekorace vám rozhodně nezabere půlku dne.

Mimochodem, světelný řetěz neudělá ozdobu jenom na stromečku, ale vynikne i na svátečně prostřeném stole, anebo zavěšený na zácloně. Na okenním parapetu se budou pro změnu vyjímat lucerny v různých velikostech. Těm dejte rozhodně prostor i venku před domem.

Vůně Vánoc

Vánoce voní jehličnany ve váze, ale také třeba vůní exotického koření. Hezkou dekoraci představují malé mističky, kam naaranžujete celou skořici, vanilku, hřebíček a třeba i badyán. Pak už stačí je lehce zakápnout alkoholem a provoní celý interiér. Pořídit se ovšem dají i voňavé svíčky, oleje do aromalamp, vonné difuzéry apod.

Čerstvé květiny

I když jsou symbolem léta, do vánočně laděného interiéru rozhodně patří. Jejich něžná krása vynikne na jednoduchém pozadí. Tak například tmavě červené růžičky mohou doplňovat větvičky cesmíny, ve váze to bude slušet i bílým tulipánům nebo amarylisu. Stálicemi ve vánoční výzdobě jsou hrnkové květiny, bramboříky, orchideje nebo typická vánoční hvězda.

Text: redakce
Foto: Bonami, Freepik.com

Share:

Leave a reply