Ušetřit v domácnosti se dá. Víme, jak na to

1878
0
Share:

I když má řada z nás pocit, že víc šetřit v domácnosti už nelze, přece jenom se najdou cesty, kudy nekontrolovatelně unikají peníze. A mnohdy si ani neuvědomíme, že k plýtvání pravidelně přispíváme činnostmi, do kterých bychom to vlastně neřekli. Takže, jak šetřit lépe a přitom třeba i snížit uhlíkovou stopu?

Průvan v peněžence, který nám každý měsíc odčerpá z rozpočtu nijak zanedbatelnou částku, by se dal občas přirovnat k noční můře. Přitom zbavit se jí jde poměrně snadno. Stačí totiž změnit přístup k některým, již tradičním činnostem a v dlouhodobém horizontu se nám peníze začnou vracet zpět.

Hygiena a praní

Nebudeme vás navádět, abyste se nemyli či neprali. To by byl samozřejmě nesmysl. Stačí si ale jenom uvědomit, že sprchování je podstatně lacinější a méně ekologicky zatěžující než koupání. Že se sprchujete? Pak můžete jít ještě dál. Zkuste se nesprchovat déle než pět minut. Myslete na to, že každá minuta sprchování navíc stojí ročně sto osmdesát čtyři korun. Pokud si na vodovodní baterii nainstalujete perlátor, ušetříte až čtyřicet procent vody. Tímto úkonem snížíte ročně účet za vodu až o osmnáct set čtyřicet korun.

V případě praní většinou není nutné prát oblečení na teplotu uvedenou na štítku, stačí nižší. Rovněž ušetříte, pokud pračku budete vždy zapínat pouze plnou. A jak prádlo usušit? Jestliže hledáte cesty, jak ušetřit, pak jednoznačně na šňůře a nikoli v sušičce.

LED osvětlení má pozitivní vliv na ekonomiku domácnosti.

Světla a zásuvky

Vyměňte klasické žárovky za LED osvětlení. I když jsou LEDky dražší, tahle investice se vám vrátí nejenom menší spotřebou energií, ale i díky tomu, že vydrží mnohem déle než obyčejné žárovky. Jsou lidé, kterým vyhovuje zcela osvícený byt. To znamená, že nechávají svítit například v kuchyni, i když se nacházejí třeba v obývacím pokoji. A to je další z cest, kudy odtékají finance za domácnost. Zdá se to jako maličkost, ale ve výsledku takové opomenutí může v ročním vyúčtování znamenat docela podstatnou částku. Často se podceňuje režim stand-by, tedy kompletní vypnutí přístrojů, které zrovna nepoužíváme. I v tomto případě se dá ušetřit dost peněz.

Jak jíme a pijeme?

Existují statistiky, které prozrazují, že lidé vyhodí ročně v průměru až tři tašky jídla. To není zrovna málo, když si uvědomíme, kolik takový nákup stojí. Přitom by stačilo jediné, naučit se jídlo správně skladovat, aby se nekazilo a vydrželo až do data spotřeby. Řada lidí kupuje balenou vodu. Nejenom že je takové pití drahé, ale také značně neekologické, nemluvě o vlivu plastu na náš organismus. Spočítejte si, kolik utratíte podobné nápoje a zkuste do pitného režimu více zapojit „kohoutek“.

Ne vždy je nutné přitápět. Zahřeje i teplý svetr …

Domácí topení

Je vám doma chladno? Nebojte se místo otočení termostatem radiátoru více obléct. Teplo v místnosti udrží i koberec. Pokud máte byt situovaný na jih, vytáhněte přes den žaluzie. V místnosti se nakumuluje teplo, které do určité míry nahradí zbytečné přitápění.

A na co dalšího myslet?

Choďte více pěšky. Nejenom že to je zadarmo, ale je to také zdravější. Občas se stane, že se v domácnosti něco rozbije. Nevyhazujte šmahem pokažené věci. Zkuste se poptat, zda by se nedaly opravit. Samozřejmě v případě, že se nejedná o x let starý přístroj, do kterého byste pouze vráželi další finance.

Připravila: redakce

Foto: Pixabay

Share:

Leave a reply