Suchomilné rostliny: Připravte zahradu na horké léto

1522
0
Share:

Podle předpovědi to vypadá, že ani v letošním létě si neužijeme počasí s příjemným středoevropským klimatem, ale opět nás čeká obrázek vyprahlé zahrady s usychajícími květinami a trávou. Jak tento neblahý výhled otočit ve prospěch zahrady? Pomohou suchomilné rostliny.

Nedostatek vody trápí nejenom zahrádkáře už řadu let. Přesto i v takové situaci lze zajistit, aby se zahrada zazelenala a potěšila nás rozkvetlými rostlinami. Zapomeňte proto na tradiční květiny a keře vyžadující hodně vláhy, ale soustřeďte se zejména na suchomilné rostliny.

Suchomilné rostliny mohou přinést do zahrady barevnost.

Z čeho vybírat

Možná vás to překvapí, ale suchomilné neboli xerotermní rostliny nejsou pouze trvalky nebo dřeviny. Do této kategorie se totiž řadí i některé zajímavé letničky. Běžně se se suchomilnými rostlinami potkáte především na skalkách, suchých zídkách nebo na plochách tvořených hlavně kameny s minimem zeminy. Největší výběr nabízejí stálezelené dřeviny, keře nebo trvalky, které zahradě dodají zeleň od jara do podzimu. Barevnost během letních měsíců vyřešíte vhodnými letničkami.

Rakytník miluje suchá, dobře osluněná místa.

Nejvhodnější suchomilné rostliny

Nejméně práce vyžadují trvalky. Jestliže z nich chcete mít také užitek, vybírejte především bylinky. Na sušší zahradě se bude dařit saturejce, tymiánu, oregánu, ale také například šalvěji nebo levanduli, která dodá zahradě krásnou barevnost hned na začátku léta. Horko dobře snáší i třapatka nachová, která je, stejně jako šalvěj nebo levandule, léčivka. Bylinkovou lékárnu můžete doplnit také krásně kvetoucí pupalkou nebo svatolínou. Zahradu příjemně provoní i mateřídouška.

Pokud jde o letničky, jednoznačně vedou slaměnky, které vám udělají službu nejenom na záhoně, protože jsou krásně barevné, ale i po sklizni, jelikož je můžete nechat uschnout a použít do suchých vazeb. Minimalisticky něžný je šater, který můžete znát i pod lidovým názvem nevěstin závojíček. Dobrou službu udělají i okrasné trávy, jako například zaječí ocásek.

Spoustu dalších tipů najdete v publikaci Květiny pro suché zahrady.

Suchomilné dřeviny

Jestliže vám to pozemek dovolí, zakomponujte do něj nízkou borovici, tzv. kleč. Sucho rovněž svědčí jalovcům a zajímavé barvy a také užitek dodá rakytníkový strom. Krásně budou vypadat lýkovce.

Další tipy pro osázení zahrady suchomilnými rostlinami najdete například zde.

Text: redakce

Foto: Pixabay, Grada

Share:

Leave a reply