Rekonstrukce bez chyb. Víte, na co si dát pozor?

670
0
Share:

Nová okna, elektroinstalace, dveře, koupelna i kuchyně? Rozhodli jste se pro kompletní rekonstrukci svého bytu či domu? Aby dopadlo vše tak, jak má, přinášíme vám několik důležitých tipů, pravidel a dobrých rad…

A začneme u oken…

Součástí většiny rozsáhlejších rekonstrukcí je výměna oken, kterou by měla provádět odborná firma. Už při vybourávání starých oken se totiž domácím kutilům může stát, že vybourají příliš velkou část ostění. A to bude třeba znovu dozdít. „Nejsnazší variantou je usazování oken do stěn z monolitického betonu, který je po odbednění hladký. Vytváří tak ideální podklad pro kotvení rámů a zejména pro aplikaci uzávěrů připojovací spáry,“ říká Pavel Kašpar z firmy VEKRA, a pokračuje: „U cihel, pórobetonu a betonových tvárnic, jejichž povrch není kvůli koncovým zámkům rovný, je ideální využít verzi cihly s koncovým hladkým zakončením. Případně zámky vyhladit do jedné roviny vrstvou šedého stavebního tmelu.“

Správný postup

Kdo si pořídí okna vyráběná na sklad, musí počítat s tím, že přizpůsobení otvoru koupené velikosti okna může být problematické. Správný je přesně opačný postup. To znamená, že rozměry oken se přizpůsobují rozměrům stavebního otvoru. „Téměř všechna okna jsou dnes totiž vyráběna na míru, a proto není třeba řešit nějaké konstantní rozměry otvorů. Pro ideální zapravení oken do otvoru platí pravidlo, že stavební otvory by měly být ideálně o 1,5 cm větší než vlastní okenní rám,“ doplňuje Pavel Kašpar z VEKRY.

Rekonstrukce přináší vlhko

Vlhkost na stavbě může okna zásadně poškodit. Proto je během celé rekonstrukce klíčové správně větrat. Určitě tak počkejte s instalací designových okenních kliček! „Častá manipulace, prach, ostré úlomky stavebního odpadu… To vše může během dalších stavebních prací způsobit poškození povrchu okenních kliček. Po montáži oken proto nainstalujte prozatím ty nejobyčejnější kličky, jejichž případné poničení vás nebude tolik mrzet. Designové okenní kličky pak v klidu namontujte až po úplném skončení prací spojených s rekonstrukcí,“ radí Roman Ulich, designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Rekonstrukce dveřního systému

Rozhodli jste se v rámci rekonstrukce vyměnit tradiční dveře za ty, jež se zasouvají do stavebního pouzdra? Pak vás určitě čeká bourání. „Otvor pro stavební pouzdro musí být dvojnásobný než pro standardní otočné dveře. Kromě šířky vlastního průchodu je totiž třeba počítat také se šířkou pro samotné pouzdro – tedy kapsu, do které budou dveře zajíždět,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti JAP FUTURE, a dodává: „V případě zděných stěn je s instalací stavebního pouzdra se vyměňuje i stavební překlad. Ten musí být taktéž dvojnásobný, jelikož stavební pouzdro nemá nosnou funkci. Proto je třeba jej brát jako pokračování samotného dveřního otvoru.“ Délka přesahu překladu přes pouzdro pak závisí na tom, zda se jedná o zeď nosnou či dělící příčku, a jaká je její tloušťka.

Nechce se vám pouštět se do složitějších stavebních prací? Vsaďte na posuvné systémy po stěně, kdy dveřní křídlo jezdí podél zděné nebo celoskleněné příčky. Posuvné systémy se sestávají z pevné konstrukce – kolejnice, která se kotví do zdi nad dveřní otvor. Jejich montáž je velice snadná a rychlá.

Hlídejte správné výškové usazení stavebních prvků

Stavební pouzdra, zárubně, ale i okna se vždy usazují na výšku hotové budoucí podlahy. Tu na stavbě určuje váhorys. V případě stavebních nepřesností nebo neřízení se váhorysem může dojít k nesprávnému výškovému usazení těchto stavebních prvků. To se projeví v hotovém interiéru – okna nemusí být usazena v jednotné výšce, nezůstane zachován odpovídající potřebný průchod a zvolené dveře se nevejdou do otvoru, nebo naopak mezi nimi a podlahou vznikne nežádoucí mezera.

Rekonstrukce elektroinstalace

Rekonstrukce elektroinstalace by měla být svěřena do rukou odborníka, který zkontroluje aktuální stav původní elektroinstalace, navrhne rozsah změn a pomůže s výběrem potřebného vybavení. Pokud je stávající elektroinstalace, není důvod měnit rozvody. V určitých případech můžete dokonce ponechat i staré elektrostrojky, jak vysvětluje Marek Beneda z firmy OBZOR Zlín vyrábějící domovní vypínače a zásuvky: „Někteří výrobci domovní elektroinstalace umožnují v rámci svých jednotlivých řad výměnu pouze pohledových krytů vypínačů. Strojek ve stěně zůstává stejný.“

Pokud ale měníte elektroinstalaci kompletně za novou, je potřeba si pohlídat hloubku instalačních krabiček, protože ne všechny vypínače mají stejně hluboké strojky. „Pro klasický přístroj domovního vypínače i zásuvky se nejčastěji užívají instalační krabice hluboké 30 nebo 42 milimetrů. U některých vypínačů jsou ale potřeba hlubší instalační krabice, klidně i 60 milimetrů. Stejně tak i speciální přístroje jako například zásuvka s přepěťovou ochranou, otočný žaluziový ovladač, nebo sporákový vypínač musí mít montážní hloubku minimálně 50 milimetrů. Rozhodně proto nenechávejte výběr vypínačů až do hotového interiéru,“ upozorňuje Marek Beneda a dodává: „Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci doporučuji instalovat rovnou hlubší krabice, abyste později nemuseli zasahovat do již hotové stěny.“

Než přijdou na řadu rozvody, vyberte nábytek

Součástí rekonstrukce obvykle bývá i koupelna. „Častou chybou při plánování nové koupelny je to, že si lidé nejprve nechají od instalatéra vyvést odpad a až poté vybírají nábytek. Tím ale docílí pouze toho, že jim vybraný nábytek nemusí na odpad přesně pasovat, a jediným řešením tak bude skříňka na míru,“ upozorňuje Petr Blažek ze společnosti Dřevojas. „Do realizace odpadu se tak rozhodně nepouštějte, aniž byste znali rozměry svého nového koupelnového nábytku,“ dodává. Jednotlivé úkony přitom stačí pouze prohodit – nejprve si tedy vyberte nábytek, nejlépe skřínku pod umyvadlo, a posléze její rozměry zkonzultujte se svým instalatérem.

Text: redakce

Zdroj fotografií a informací: společnosti Dřevojas, JAP FUTURE, M&T kliky, OBZOR domovní vypínače, VEKRA

Share:

Leave a reply