Postel musí být kvalitní, pohodlná a dostatečně velká

1085
0
Share:

Rekonstruujete ložnici a chystáte se vyměnit postel? Poradíme vám, na co všechno byste si měli dát pozor při výběru nové postele. Pečlivou přípravu rozhodně nepodceňujte, protože nevhodně zvolené lůžko bývá často důvodem nedostatečného spánku.

Základ je pohodlí

Platí, že postel by neměla být ani krátká, ani moc dlouhá, ale také ani moc široká nebo úzká. Zdá se vám to složité? Vůbec ne, protože velikost postele lze vypočítat podle jednoduchého vzorečku, tj. výška uživatele plus dvacet pět centimetrů. Šířka postele začíná na 80 cm, více pohodlí ale získáte s postelí širokou 90 nebo 100 cm. V obchodech jsou k dostání jednolůžka v rozměrech od 80 x 200 cm a dvojlůžka od 140 x 200 cm až do 180 x 200 cm. Zapomenout byste neměli ani na výšku postele, která začíná od 40 cm (počítáno bez matrace). Lidé, kteří mají mají potíže s pohybovým aparátem, by měli zvolit postel vysokou alespoň 60 cm.

Vzhled postele

Základní položkou při výběru rámu postele je materiál, který by měl svým vzhledem zapadnout do stávajícího vybavení ložnice. Používá se lamino, romantiku kovové postele, tradici pak masiv. Dají se sehnat kožené postele nebo čalouněné látkou, kterým by se ale měli vyhýbat alergici, protože se hůře čistí. Pokud jde o masiv, prodávají se postele z měkkého dřeva jako je smrk nebo borovice, dražší pak jsou postele z buku, dubu či břízy. Výjimkou už dnes nejsou ani postele z exotických dřev. U klasické postele na spaní nepodceňujte čelo, protože chrání před průvanem, studenou zdí a můžete si o něj opřít polštář.

Postel v bílém dekoru má dva šuplíky, které lze umístit z kterékoli strany postele. Koupíte ZDE.

Do postele patří rošt

Používají se laťkové nebo lamelové rošty. Lamelové ovšem dokáží odpružit pohyb, proto je spaní na nich mnohem příjemnější než na laťkových. Čím více je lamel v roštu, tím lépe pro matraci a spáče. Na lamelový rošt jsou vhodné matrace z líné nebo studené pěny, sendvičové případně latexové matrace. Jestliže se rozhodnete pro laťkový rošt, položte na něj pěnovou, pružinovou nebo taštičkovou matraci, které se dobře tvarují. Jenom pozor na to, že mezery mezi laťkami by měly být maximálně do čtyř centimetrů, aby se matrace rovněž neprohýbala.

Existují rošty polohovací, které se ovládají buď ručně anebo s pomocí motorku. Polohovací rošty zvyšují pohodu v posteli například při čtení. Mírně zvednutá spodní část matrace slouží jako prevence proti vzniku křečových žil. Na polohovací rošt se hodí pěnové matrace. V případě, že má postel úložný prostor, vybírejte tzv. výklopný rošt.

Taštičková matrace bez použití lepidla, 7 ortopedických zón. Koupíte ZDE.

Nepodceňujte matraci

Nabídka matrací je široká a laik se v ní poměrně snadno ztratí. Matraci byste proto měli vybírat především podle specifických zdravotních problémů. Těmi nejčastějšími bývají bolesti zad. Pokud je to i váš případ, vyhněte se příliš tvrdé matraci, která se nepřizpůsobí tvaru vašeho těla, což vede ke špatné poloze páteře způsobující bolesti různého charakteru. Vhodná není ani příliš měkká matrace, protože tělo nemá dostatečnou oporu pro kvalitní odpočinek. Pozornost věnujte i výplni matrace. Vhodná jsou kokosová vlákna, latex, bavlna, koňské žíně nebo ovčí vlna. materiálům. Dobře poslouží matrace z přírodních materiálů s výplní z kokosových vláken, přírodního latexu, bavlny, koňských žíní nebo ovčí vlny. Máte-li v rodině alergika nebo astmatika, pořiďte mu matraci s přirozeně hypoalergenní a antibakteriální výplní, například s přírodním kaučukem, bavlnou nebo ovčí vlnou.

Text: redakce

Foto: archiv firem

Share:

Leave a reply