Pokojíček pro miminko: Pečlivě plánujte a vybírejte materiály

778
0
Share:

Pokojíček pro miminko nastávající rodiče obvykle řeší s předstihem. Kromě vhodného vybavení je třeba zvážit také materiály a vybrat správné barvy. Příjemné a zdravé prostředí je důležitým faktorem přispívajícím ke spokojenosti miminka.

Pokojíček pro miminko by měl být vybavený přírodními materiály. Je třeba si všímat i takových maličkostí jako je lak na dřevěném nábytku, který by měl být netoxický. Do postýlky patří bavlna, která je příjemná na omak a nedráždí pokožku. Pokud jde o barvy, lepší jsou světlejší pastelové tóny. Budou stačit maximálně tři odstíny. Myslete na to, že mnoho pestrobarevných kombinací může dítě nepříjemně rušit.

Postýlka pro miminko

V podstatně máte dvě možnosti. Buď koupit klasickou postýlku pro miminka, která dítěti vydrží maximálně do dvou a půl až tří let věku, anebo k ní ještě pořídit takzvanou rostoucí postel. V té může spát až do školních let. Klasická postýlka má jednu velkou výhodu, obvykle je opatřena kolečky, takže se dá snadno převážet po bytě a mít tak miminko vlastně neustále u sebe. Na druhou stranu, rostoucí postýlka v sobě mívá zabudovaný přebalovací pult a úložný prostor pro základní potřeby, které jsou při péči o miminko nezbytné. Její další výhodou je fakt, že se dá snadno přizpůsobit jednotlivým vývojovým fázím dítěte.

Pokojíček pro miminko může mít spoustu podob. Záleží čistě na vaší fantazii.

Matrace musí být nová

Je pravdou, že postýlka pro miminko nemá velkou životnost, protože z ní dítko velmi rychle vyroste. Řada rodičů proto pořizuje dětskou postýlku z druhé ruky. Na tom by nebylo zas tak nic špatného, protože postýlka se dá snadno umýt. Ovšem v případě matrace to je jiná. Zásadně pořizujte novou a vyrobenou z kvalitních materiálů, abyste podpořili správný růst vašeho potomka. Pro miminka je nejvhodnější takzvaná sendvičová matrace, která se vyrábí z více vrstev a poskytuje zádům takto malých dětí dostatečnou oporu. Pohlídejte si, aby matrace měla snímatelný a pratelný potah.

Přebalovací pult

Ke klasické postýlce budete potřebovat přebalovací pult. Jelikož je třeba miminko přebalovat poměrně často, pohlídejte si, aby měl dostatečnou výšku a vy jste si tak při naklánění zbytečně nenamáhali záda. Pod pultem se budou hodit police, do kterých uložíte například pleny, náhradní oblečení, kosmetiku a podobně. Existují komody s přebalovací plochou, která se dá po té, co dítě odroste, odmontovat a komodu dál využívat třeba k ukládání oblečení nebo hraček. Při nákupu přebalovacího pultu nezapomeňte na omyvatelnou přebalovací podložku.

Pokojíček pro miminko musíte správně osvítit

Miminka potřebují ochranu před ostrým světlem. Proto jako osvětlení vybírejte raději lampy s pomalým náběhem, které miminko neoslní tak prudce jako klasické světlo. Vhodná jsou také dětská noční světla, která oceníte i vy, až půjdete dítě večer zkontrolovat. Navíc spousta větších dětí nerada usíná za tmy, takže je využijete i v pozdějším věku potomka. Nezbytné jsou i závěsy, rolety nebo žaluzie. Do dětského pokoje patří i skříň na oblečení, hodit se bude posezení pro maminku během kojení, koš na použité plenky. Prostor zútulní hračky, obrázky apod.

Text: redakce

Foto: Westwing, Bonami

Share:

Leave a reply