Podlahy: Od umělých vinylů k přírodním rigidům

688
0
Share:

Trendem současnosti je ekologie, která pronikla i do podlahových krytin. Vznikla nová generace podlah, tzv. rigidů, jejichž základní složkou jsou obnovitelné suroviny – kamenivo nebo dřevo. Ve zpracování se posunuly i laminátové a dřevěné podlahy. Co dalšího tak lze od podlahových krytin očekávat?

Pokud právě vybíráte novou podlahu, překvapí vás nové možnosti u klasických podlahových krytin, které lze pro jejich rozšířené vlastnosti uplatnit i tam, kde to dříve nebylo možné. A je toho více…

Seznamte se s rigidním vinylem

Rigidy jsou novou generací krytin a ač se jim někdy říká nové vinyly, nevyrábějí se z z umělé hmoty, ale základní složkou je buď kamenivo (minerály), nebo dřevo, tedy obnovitelné suroviny. Výsledkem jsou dva druhy rigidů, a to minerální SPC krytiny (Stone polymer composit) s jádrem z drceného kameniva nebo dřevěné WPC podlahy (Wood plastic composit) s dřevitým jádrem. K tomuto základu se přidávají polymery, které zaručují, že krytina bude ohebná. Čekejte stejný formát jako vinylů, ale bez PVC, ftalátů a změkčovadel. Rigidy najdete například u tradičního švédského výrobce dřevěných krytin Kährs.

Jaké jsou typy konstrukcí rigidů?

Rigidy se vyrábějí jen se zámkovými spoji. Konstrukce se od sebe liší výrobce od výrobce, základní je možnost volby mezi minerálním a dřevěným jádrem s tím, že minerální SPC krytiny jsou tvarově stabilnější oproti vinylům. Při konstrukci SPC krytin má výrobce možnost určit různé poměry mezi množstvím kameniva a přidaných polymerů, obecně lze říci, že čím více je použito kameniva, tím je podlaha tvarově stabilnější. Další možností je opatření spodní strany SPC krytiny protihlukovou podložku pro zvýšení akustického komfortu.

Laminátové podlahové krytiny

I ty toho v poslední době nabízejí víc než dost. Za zmínku stojí speciální povrchový nátěr Aqua-Stop, díky kterému se i laminátové krytiny staly stoprocentně voděodolnými. Samotný povrch těchto krytin je na povrchu vůči vodě a vlhkosti odolný, problém však dosud představovaly spoje mezi lamelami, kudy dokázala vlhkost či voda proniknout a poškodit vnitřní nosnou HDF desku. Ta pak nabobtnala a tím se zničila celá krytina. Dosud výrobci chránili spoje laminátových krytin např. voskovou impregnací a nosnou desku dělali ze speciálního materiálu s nižší nasákavostí, což dokázalo krytinu v řádu hodin ochránit, jinými slovy zkázu pouze na čas oddálit. Na rozdíl od toho je Aqua-Stop, patent německé značky WINEO, speciální povrchová úprava bočních spojů, která tuto ochranu laminátovým krytinám poskytuje absolutně a dlouhodobě. I proto lze laminátovou podlahovou krytinu s ochranou Aqua-Stop položit například i do koupelny nebo kuchyně, kde k pohromám s vodou může také snadno dojít.

Novinky dřevěných podlah

Výrobci se od olejů zvolna vrací zpět k lakovaným podlahám. Novinkou pak jsou ultra matné laky, které úspěšně kombinují výhody snadné údržby lakovaných podlah s výhodami přirozeného vzhledu olejovaných krytin. Povrchová úprava v ultra matném laku vyvolává dojem, že je podlaha vyrobena z neošetřeného, surového dřeva. Na povrchu se však nachází silná, avšak neviditelná vrstva laku, která chrání podlahu před opotřebením a otěrem. Ačkoli tedy dřevěná krytina v ultra matném laku vypadá jako neošetřená, je na dotek i při chůzi příjemná, trvanlivá a snadno udržovatelná.

Text: redakce

Foto: KPP

Share:

Leave a reply