Paraván – interiérový trend pro rok 2019

389
0
Share:

Mnozí si paravány pamatují z filmů pro pamětníky. Tehdy sloužily zejména k převlékání. Současní bytoví designéři ale našli pro paraván uplatnění i v moderním interiéru.

Na otázku, co je vlastně paraván, lze poměrně stručně odpovědět, zástěna, která slouží k vytvoření soukromí. Obvykle bývá přenosná a skládá se ze tří až čtyř dílů.

Moderní využití paravánu

Paraván dnes skvěle funguje jako jednoduchá příčka rozdělující interiér. Kam se hodí:

  • do dětského pokoje s více potomky, kterým potřebujete vytvořit soukromé koutky
  • do obývacího pokoje, ve kterém paraván oddělí pracovní kout
  • kamkoli jinam, kde potřebujete zakrýt soukromí, ale také například nevhodně řešený prostor

Paraván si dnes našel cestu i do exteriéru. Oceníte ho na balkóně nebo terase, kde vám zajistí nejenom klid a soukromí, ale někdy i ochranu před letní přeháňkou nebo deštěm.

Varianty paravánů

Paravány se prodávají buď ve variantě pevný panel nebo rám s výplní. Panel se většinou vyrábí ze dřeva. Jeho plocha pak nabízí různé úpravy. Dá se například natřít tabulovou barvou, takže může sloužit ke psaní poznámek nebo k malování. Paravány se potahují látkou či kůží, lepí se na ně tapety, fotografie. Jak bude váš nový paraván vypadat je nejenom otázka osobního vkusu, ale i potřeb s ohledem na interiér, kde bude stát. Výhodou je, že řada dodavatelů nabízí úpravu paravánů na míru.

Pokud jde o konstrukci, tedy rám. Bývá buď dřevěný, kovový nebo plastový. Výplň může být textilní, skleněná, používá se i speciální papír. Někdy mají jednotlivé části paravánu různě vysokou délku obdélníků. Nepravidelné geometrické řešení se hodí všude tam, kde potřebujete oživit interiér. Jestliže se rozhodnete pro bytelnou kovovou konstrukci, pohlídejte si, aby byla opatřena kolečky pro snadnější manipulaci.

Proč chtít paraván:

  • protože se za něj schováte, když budete chtít, aby vás nikdo nerušil
  • opticky jím rozdělíte velkou místnost
  • ukryjete za něj žehlící prkno, koš s nevyžehleným prádlem a všechno ostatní, co tak úplně nepotřebujete mít na očích.

Kde ho koupit?

Ideálně u specialistů, kteří se zabývají bytovými doplňky. Široký výběr designových paravánů najdete například zde.

 

Text: redakce

Foto: archiv firem

Share: