Na život s domácími mazlíčky je třeba se připravit

589
0
Share:

Na život s pejsky, kočkami a dalšími domácími mazlíčky je třeba se připravit

Řada dětí se v určité době snaží rodiče umluvit k pořízení psa, kočky, kanára či bůhvíjakého dalšího zvířecího kamaráda. Jenže vyhovět není tak snadné, protože život se čtyřnohými mazlíčky je sice obohacující, ale má i svoje ale …

Těžké rozhodování

Pes nebo kočka mají pozitivní vliv na lidskou psychiku. To je pozitivum. Negativum pak skutečnost, že ne vždy je rodinný život uzpůsobený k tomu, aby v něm pejsek, kočka či jiný zvířecí kamarád naopak psychicky nestrádali, protože na ně nebude mít nikdo z rodiny čas. Než tedy kývnete na žadonění potomků, proberte s nimi jejich představy a hlavně si sami uvědomte, na kolik jsou zodpovědní, aby se dokázali o zvíře postarat. Odpovědí vám mohou být takové maličkosti, jako zda si bez řečí uklízejí pokoj, učí se, vynášejí smetí a podobně. Mohlo by se vám totiž velmi snadno stát, že časem vaše potomky malý chlupáč přestane bavit a povinnost postarat se o něj přejde na vás.

Psímu kamarádovi byste se měli pravidelně věnovat.

Domácí mazlíček hledá byt

Jestliže jste se rozhodli pro nového kamaráda, měli byste mu připravit odpovídající podmínky. Rybičky, želvy, morčata anebo myši potřebují akvárium, terárium nebo klec. Určitou výhodou v tomto případě je, že kam jim jejich příbytek postavíte, tam je v něm zase najdete. S konkrétním vybavením vám rádi ochotně poradí chovatelé nebo pracovníci zverimexu. V zásadě ale platí, že pro suchozemská zvířátka musíte obstarat misky nebo pitka na vodu, misky na žrádlo a vhodnou podestýlku. Myška potřebuje během dne zábavu, proto jí do terária nebo klece umístěte různé prolézačky, provazy na šplhání nebo kolečka na běhání. Vhodný je domeček, kam se schová na spaní, nebo když se cítí ohrožená. Takové vlastní bydlo si zaslouží i morče, které chodí rádo do domečku odpočívat.

Morče potřebuje domeček, který se dá pořídit ve specializovaných obchodech, případě vyrobit.

S čím je třeba počítat

Rozhodně nečekejte, že pes nebo kočka vydrží celé dny v koutě. Pes je společenský tvor, na svých páníčcích bývá občas natolik závislý, že o samotě strádá. K životu potřebuje kvalitní a dostatečně prostorný pelíšek, nejlépe umístěný v blízkosti páníčků, misky na vodu a krmení, hračky, a hlavně vaši pozornost a čas.

S individualistickou kočkou je život o něco jednodušší. Ta se sice bude také dožadovat mazlení, ale jen když na ně bude mít náladu. Fakt, že ráda i sama nahrává tomu, že ji klidně můžete v pátek v bytě zabezpečit krmením, vodou a zábavou, zamknout a odjet na víkend pryč. Že nejste doma si často všimne až ve chvíli, kdy se budete vracet. Z toho vyplývá, že kočku nemusíte venčit, tedy za předpokladu, že jí dopřejete kočičí záchod. Na trhu jsou dostupné obyčejné plastové bedničky, ale i všelijaké vychytávky, jako například kryté WC, jež zamezí roznášení steliva po bytě. Kočka si potřebuje brousit drápky. K tomu jí slouží škrabadlo. Bez něj počítejte s tím, že vám začne škrábat všechno, na co se dostane. Existují škrabací stromy dokonce uzpůsobené k tomu, aby si v nich kočka mohla pohovět, ale pokud nemáte odpovídající prostor, bohatě jí postačí i malé škrabadlo, které se dá připevnit na zeď. I ona potřebuje hračky.

Víte o tom, že si domácí zvíře můžete pojistit? Proč je to dobré a jak na to, zjistíte ZDE.

Připravila: redakce

Foto: Pixabay

Share:

Leave a reply