Správně zařízená ložnice je výhra

354
0
Share:

V dnešní uspěchané době se potřeba kvalitního spánku skloňuje snad ve všech pádech. Jenže pro dobré a zdravé spaní je třeba něco udělat. Vyhraďte si na zařízení ložnice odpovídající čas a užívejte si plnohodnotnou relaxaci.

Většina lidí odpoví na otázku, co vyžadují od své ložnice, celkem shodně: pohodlné spaní, čistý vzduch a příjemnou atmosféru. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale nenechte se mýlit. Ideálně zařízenou ložnici je třeba opravdu velmi dobře promyslet.

Velikost a umístění ložnice

Plocha jednotlivých místností v bytě nebo v domě je dána zákonnou normou. V případě ložnice platí, že by při umístění dvoulůžka měla mít minimálně 12 m², těžce tělesně handicapované osoby potřebují alespoň 17 m². Pro klid v ložnici je důležitá její poloha, tedy s okny do klidné zóny. Skřivanům bude vyhovovat orientace na východ, kdy je vzbudí ranní slunce. Sovy, které si rády přispí, ocení ložnici obrácenou na sever. Nebojte se umístit ložnici i do netypicky řešené místnosti, například podkrovní. Při zachování logického rozmístění nábytku, hlavně postele, kde je třeba pamatovat na to, abyste se při ranním stávání nebouchali do hlavy, může vzniknout prostor se zajímavou atmosférou, ve kterém se vám bude spát jak v pohádce.

Pohodlné lůžko

Abyste se dobře vyspali, potřebujete kromě pohodlné matrace dostatečně velké lůžko. Běžné rozměry jednolůžka činí 90 x 200 cm. U dvojlůžka máte více možností. Pořídit si tak můžete postele v rozměrech 140 x 200 cm, 160 x 210 cm, anebo 180 x 220 cm. Teorie je jedna věc, v praxi byste se měli držet toho, že minimální délka postele rovná se vaše výška plus 25 centimetrů. Nezapomeňte ani na výšku postele. Jde o to, že lůžko by mělo odvětrávat. K tomu potřebuje určitou vzdálenost od podlahy. Minimum je 25 cm. Ale musíte počítat s tím, že z postele budete také vstávat, takže pro větší pohodlí vybírejte výšku postele mezi 40 až 50 cm. Pro seniory a osoby se zdravotním handicapem bude ideálních alespoň 60 cm. Nicméně vyšší postel ocení i ,,čahouni“.

Zařizujte minimalisticky

Lépe se vám bude odpočívat i spát ve vzdušném prostoru, který není zahlcený nábytkem. Ideálním řešením je proto šatna navazující na ložnici. Myslete na ni nejenom při stavbě, ale také při rekonstrukci domu nebo bytu. Tam, kde nelze vyhradit samostatný prostor pro oblečení, bývá alternativou vestavěná skříň, která pohledově nenarušuje celkovou atmosféru. Do ložnice patří noční stolky, hodit se bude například němý sluha, na kterého lze odložit župan, anebo připravit oblečení na další den, abyste se ráno nemuseli zdržovat hledáním ladících kousků. Při dostatku místa bývá součástí ložnice také prádelník.

Barvy a materiály

Barvy v ložnici by měly odpovídat jejímu umístění. Pokud směřuje na sever, použijte pro výmalbu teplé barvy jako je žlutá nebo oranžová, které místnosti dodají potřebných pár stupňů navíc. Okna na západ budou vyžadovat studené odstíny, jenž naopak teplotu pocitově sníží, což vám během letních měsíců rozhodně přijde vhod. K výrazným barvám se hodí klidné tóny přírodních odstínů, které výslednou atmosféru ,,zklidní“ a nabídnou pohodovou relaxaci. Pozor na příliš mnoho barev, postačí jedna základní a maximálně tři doplňkové, které by spolu ale měly ladit. Do ložnice se hodí přírodní materiály. Vsaďte na nábytek ze dřeva nebo kovu. Za prvé se dobře ošetřuje a za druhé se v takto zařízené ložnici budete cítit lépe. Častou polemikou bývá podlahová krytina. Při vybírání byste se měli řídit jednoduchým faktem, kdo bude v ložnici spát. Jestliže alergik, dejte rozhodně přednost plovoucí podlaze před kobercem. Souvisejícím tématem jsou textilie. Naštěstí už dávno neplatí, že v ložnici musí viset záclony i závěsy, na kterých se usazuje prach. Potřebnou intimitu i ochranu před světlem vám zajistí také rolety, vnitřní i venkovní, nebo žaluzie.

Co nepatří do ložnice

Špatně se vám spí? Možná máte v ložnici něco, co tam nepatří. Na prvním místě je elektronika, a to nejenom televize, ale také notebook nebo mobilní telefon. S tím souvisí i fakt, že v ložnici, která by měla být výhradně oázou odpočinku, není místo pro pracovní kout. Dejte si také pozor na velké a těžké předměty, obzvlášť lustr nad postelí. Rovněž se vyvarujte kvetoucích rostlin, které voní. Výrazná vůně umí totiž vyvolat pořádné bolení hlavy. Klidnou atmosféru naruší i neuklizené oblečení, nepořádek na nočním stolku a podobně.

 

Text: TRENDOM

Foto: archiv firem

 

Share: