Levandule: Jak ji správně pěstovat a používat

969
0
Share:

Levandule patří do zahrady nejenom pro užitek, ale také jedinečnou vůni připomínající francouzskou Provence, a samozřejmě vzhled a barvy, z nichž nejrozšířenější je typická modrá.

Levandule je bylinka pocházející ze Středomoří. Tomuto faktoru byste měli přizpůsobit stanoviště. Bude se jí tak dařit zejména v lehké písčité půdě a na osluněném místě. Kromě společnosti dalších bylinek jí to bude slušet v kombinaci s růžemi. A jestli přemýšlíte, jak vytvořit v zahradě zóny, použijte levanduli, která se s úspěchem využívá jako polokeř pro nízké dekorativní ploty.

Levandule v barvách

Mezi oblíbené a nejčastěji vysazované kultivary patří Lavandula angustifolia ´Hidcote´. K výjimečným vlastnostem této levandule patří temně fialová barva květů. Díky její dokonalé kompaktnosti z ní vypěstujete jedinečný nízký plot. Jestliže vás oslovují zejména tmavomodré květy, vyberte si odrůdu ´Munstead´. Atraktivní atmosféru do vaší zahrady vnesou růžové odstíny výjimečné odrůdy ´Rosea´. Zajímavá je rovněž bíle kvetoucí levandule, která se prodává pod názvem ´Edelweiss´.

Levandule se dá sušit. Využití najde ve formě čajů, voňavých sáčků, olejů a podobně.

Jak pečovat o levanduli

Levandule je polokeř se zdřevnatělou spodní částí, na které každoročně přirůstají nové výhonky. Myslete na to, že levanduli je třeba pravidelně sestřihávat. Ovšem nikoli na podzim, ale po odkvětu, tedy na přelomu července a srpna. Tento krok levanduli pomůže, aby před zimou ještě obrazila a tím získala novou sílu. Pokud nestihnete rostlinku v tomto období sestříhat, učiňte tak až začátkem jara, vždy před nasazením nových poupat. Zásadně levanduli nestříhejte před zimou. Následně jí totiž hrozí poškození mrazem a rostlina pak obvykle odumírá. Aby vás v zimě nepřekvapily velké mrazy, raději levanduli na zimu přikryjte chvojím. Pěstujete levanduli ve venkovní nádobě? Pak ji nezapomeňte před zimou uložit do chladnější světlé místnosti a čas od času zalít.

Levandule v květu

Krásně rozvinuté květy levandule jsou přesně tou dobou, kdy byste ji měli ostříhat a usušit. Pozor na to, že se sbírá za slunečného dne později odpoledne, kdy je jasné, že na ní nezbude ani kapka ranní rosy. Ideálně se suší zavěšená ve svazcích na tmavém suchém místě, kterým proudí vzduch. Sušit ji můžete i na speciálních sítech, jimiž opět proudí vzduch, takže rostlinka rovnoměrně prosychá.

Kam s ní?

Levandule našla svoje uplatnění nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice. Sušenou levanduli umístěte do plátěného pytlíčku a ten zavěste nad postel, uvidíte, jak dobře se vám bude usínat. Na potíže se spánkem rovněž pomáhá šálek levandulového čaje anebo levandulová koupel. Další možnosti uplatnění levandule najdete ZDE.

Text: redakce

Foto: Pixabay.com

Share:

Leave a reply