V zahradě mají své místo květináče XXL

734
0
Share:

Květináče patří do interiéru a na zahradu již od té doby, co spatřily světlo světa a po pravdě už dnes nikoho moc nezaujmou. Zato květináče XXL jsou dokonalým solitérem, který upoutá každého…

Pokud se ptáte, kam s takovým obřím květináčem, odpověď je zcela jednoduchá, všude tam, kde vám vznikne tzv. ,,hluchý“ prostor, který je třeba nějakým způsobem oživit.

Sladká XXL tečka

Přesně tak. Pokud jste právě dokončili dům a ještě vám chybí upravit venkovní plochu, sáhněte po květináči XXL, který se tak může stát onou poslední sladkou tečkou, jež vhodně uzavře designové pojetí celého prostoru. S jeho pomocí doladíte například vstup do domu nebo na terasu. Vybírat se dá z různých tvarů, pravdou ale je, že v tomto případě se nejvíce uplatní vysoké štíhlé varianty. Důležitá je také barva, která by měla ladit s omítkou domu.

Vysoké květináče najdou svoje místo i ve vnitřní části domu nebo bytu. V takovém případě nejste limitována materiálem, jelikož interiér si udržuje konstantní podmínky. Záleží tak proto výhradně na zařízení interiéru, kde bude květináč sloužit buď jako doplněk nebo zajímavý solitér.

V zahradě

Pokud se vám líbí obří květináče a´la bumbrlíček, je zahrada ideální plochou, kde se takové nádoby mohou uplatnit. Ovšem i zde platí, že design květináče by měl ladit s celkovým pojetím zahrady, domu a prostoru jako takového.

Čím větší budou venkovní květináče, tím větší šanci máte, že vám rostliny uvnitř přes zimu nevymrznou. Výrobci na tuhle zdánlivou maličkost pamatovali, takže v některých modelech můžete dokonce najít polystyrenové ,,zateplení“. Nicméně si  při osazování takového květináče pomůžete sami. Stačí, když dovnitř nádoby vložíte před osazením bublinkovou fólii.

                                                  

Než se rozhodnete pro konkrétní rostliny, které vám budou v takovém květináči dělat radost, nezapomeňte, že pro každý typ je vhodná jiná výška zeminy. Každopádně je třeba nádobu správně připravit. Na dno patří propustný substrát, používá se štěrk nebo štěrkopísek, který zabrání hromadění vody ve svrchní části, kde je kořenový bal. Zeminu použijte raději koupenou v pytlích a nikoli z vlastní zahrady. Jde o to, že je zbavená veškerého plevele a navíc obsahuje i hnojiva vhodná pro daný výběr rostlin. Aby vám květináč nevysychal, můžete přidat speciální prostředky, které zadržují vláhu.

Materiály

Trh nabízí květináče vyrobené v podstatě ze všeho možného. Pro venkovní prostor jsou vhodné hlavně materiály, které odolají různým výkyvům počasí, jako je déšť, prudké slunce, ale také chlad. Nejčastěji se používá plast v různých úpravách, kde si kromě barev lze vybrat i imitace rozličných přírodních materiálů. Můžete si ale pořídit i keramiku, umělý kámen, pozinkovaný plech nebo dřevo. V tomto případě ovšem raději počítejte s tím, že dřevo je nutné po čase impregnovat, aby se vám květináč vzhledem k podnebným podmínkám nerozpadl. Zajímavým řešením jsou také gabionové květináče, které se vyrábějí stejným způsobem jako gabionové ploty. S dekoračním kamenem se dá vyhrát, takže nemusíte mít květináče jednobarevné, ale naopak složené ze dvou a více různobarevných vrstev dekoračních kamenů. Pokud nemáte dostatečně osvětlenou zahradu, vyřešte tento problém svítícím květináčem, který vypadá efektně nejenom za vlahých letních nocí, ale i obklopený sněhovou peřinou. Funguje na bázi LED technologie, buď napájený ze zdroje, nebo z akumulátoru, což je praktičtější při venkovním umístění.

Na co si dát pozor

Pokud se rozhodnete si takto velký květináč postavit například na balkon nebo terasu v patře, případně do místnosti v horním poschodí, je dobré předem vědět, jakou váhu bude mít po osazení. Leckterý balkon, a to hlavně v případě starých domů, by takovou zátěž totiž nemusel vydržet. Rovněž je vhodné si rozmyslet, jaké rostliny do těchto nádob zasadíte. Klasikou jsou vytrvalé dřeviny a keře, které zvládnou i naše zimy.

 

Foto: Biano, Bonami, Obi

Share: