Koupelna vyžaduje speciální osvětlení. Poradíme vám

1042
0
Share:

Osvětlit koupelnu není tak úplně jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jde o to, že kromě správně rozmístěných svítidel je třeba myslet i na bezpečnost, protože světla do koupelny musí splňovat bezpečnostní požadavky.

Koupelna se skládá z několika zón, z nichž každá by měla mít vlastní typ osvětlení, včetně centrálního. První zóna leží přímo ve vaně, sprchovém koutu a umyvadle, mluvíme o místech, kde dochází k bezprostřednímu styku s vodou. Až na výjimky se sem světla obvykle neumisťují. Druhou zónu představuje nejbližší okolí vany, hlavně nad ní. Zde jsou třeba speciální svítidla s velmi kvalitní izolací. Třetí zóna se vymezuje vzdáleností 0,6 m od vany, sprchového koutu a umyvadla až do výšky 2, 25 m. I sem patří pouze speciální svítidla vhodná pro tuto zónu. Za těmito zónami se nachází čtvrtá, tedy nejblíže dveřím a stěnám, kterou můžete klidně osadit běžnými koupelnovými světly. Čím ještě byste se měli řídit při výběru světel…

Stropní svítidla v koupelně

Počet stropních svítidel by měl zohledňovat velikost místnosti. Koupelny už dnes totiž nemusí nutně představovat nejmenší prostor v bytě, takže jedno centrální světlo leckdy bývá nedostačující. S více nástropními svítidly je třeba počítat i u členitých koupelen. Vhodná jsou svítidla zapuštěná nebo přisazená. Pokud máte v koupelně vysoký strop, pořiďte si svítidlo zavěšené. Platí, že hlavní stropní osvětlení by mělo svým světlem pokrýt většinu místnosti.

Osvětlení zrcadla

Důležitým vybavením koupelny je zrcadlo, pro které je ovšem pouhé centrální osvětlení i přes vysokou svítivost nedostačující. Zásadní prvek zde totiž hraje směr světelného kuželu, tedy shora dolů, takže pohled do zrcadla si stejně zastíníte. Z toho je patrné, že zrcadlo vyžaduje samostatné osvětlení, a to nejlépe umístěné po obou stranách zrcadlové plochy, ideálně ve výši očí. Zabarvení světla vybírejte přirozené, aby nezkreslovalo barvy, což se může v případě líčení ukázat jako pořádný a pro ženy značně nepříjemný problém. Nehodí se studená bílá, protože je příliš ostrá a zvýrazňuje vrásky. Při výběru světla je rovněž třeba brát v potaz odrazové plochy, hlavně světlé a lesklé, které zvyšují jeho intenzitu. Dobrým tipem jsou koupelnová zrcadla s již zabudovanou osvětlovací lištou.

LED svítidla se v posledních letech stávají oblíbeným moderním trendem. Jedná se o zdroj světla s nejdelší životností a zároveň nízkou spotřebou energie, díky tomu šetří náklady ve vaší domácnosti. Led světlo EVA2 je díky krytí IP44 vhodné i do prostředí koupelny.

Koupelna potřebuje relaxační osvětlení

Nezapomeňte, že koupelna neslouží pouze k praní nebo mytí, ale je i místem relaxace. Pro chvíle odpočinku proto zvolte speciální osvětlení, které umí navodit atmosféru klidu a pohody. Vhodná jsou tlumená světla, oblíbené jsou například výklopné bodovky, u kterých můžete nastavit směr světelného kuželu. Hodně se používají LED světla, případně osvětlení zabudované ve vaně.

Bezpečnost v koupelně

Vlhké prostředí v koupelně vyžaduje kvalitní materiál všech svítidel. Rovněž byste si měli všímat písmen IP a dvojčíslí za ním, které podle ČSN vyjadřuje informace o ochraně elektrického zařízení před vodou, prachem, předměty a dotykem. První číslice značí ochranu před pevnými předměty, druhá ochranu před kapalinami. Čím vyšší ochrana před pevnými předměty, tím lepší, v koupelně by vám v souvislosti s vodou mělo bohatě postačit osvětlení s označením IP 44, kdy čtyřka na konci znamená ochranu proti vodě stříkající ze všech směrů.

Text: Trendom

Foto: archiv firem

Share: