Jehličnany patří i do té nejmenší zahrady

1535
0
Share:

Tentokrát ale bude řeč o koniferách, které jsou velmi dobře kombinovatelné s dalšími jehličnany a listnatými stromy. Dobře vypadají i vedle kvetoucích keřů, vytrvalých ozdobných trav i ostrůvků běžných zahradních květin.

Pokud právě teď uvažujete o nových jehličnanech pro vaši zahradu, je ten nejlepší čas vybírat a sázet. Co všechno se tedy nabízí na trhu a jak se v jehličnanech vyznat?

Nejoblíbenější jehličnany

Mezi nejrozšířenější kultivary patří smrk, borovice, túje, jedle a jalovec. Dalšími jehličnany, které se zároveň vyskytují i jako konifery, jsou modříny, tisy, cedry a sekvojovce. Skupinová výsadba konifer působí v exteriéru atraktivně a oživuje jednolitou plochu trávníku. Pokud se zvolí model „tón v tónu“, vzniká neutrální barevná kulisa, která dobře ladí s listnatými stromky a listnatými koniferami i květinami.

Jehličnany v zahradě vytvářejí krásné zátiší například barevným květinám.

Nenáročný smrk

Smrk je velmi nenáročný druh, který roste rychle a rovně. Zakrslá odrůda smrku je obvykle metr až tři metry vysoká. Velmi oblíbeným je zakrslý konický smrček nebo pomalu rostoucí kulovitý smrk, jenž doroste do výšky jednoho metru. Mezi nejznámější patří smrk pichlavý, ztepilý či sivý.

Vysoká borovice

Borovice ve formě konifery dorůstá do výšky kolem tří metrů a tvoří kónickou korunu. Kořeny se přizpůsobují prostředí. Je nenáročná na půdu a přežije i ve znečištěném prostředí. Rovněž je nenáročná na světlo a dobře snáší údržbu zaštipováním výhonů. Tím se zpomaluje její růst a borovici lze tvarovat. Kultivarů borovice existuje více než 110.

Živý plot

Jako soliter či živý plot se nejčastěji vysazuje túje neboli zerav. Dorůstá výšky kolem tří metrů, ale protože se stříhá, čímž spolehlivě houstne, jsou častější její nižší a hustší exempláře. Existují samčí a samičí stromy, přičemž samčí rostliny jsou načervenalé a samičí výhradně světle zelené až světle hnědé.

Nezapomeňte jehličnany v obchodě dobře prohlédnout.

Elegantní jedle

Jedle roste velmi vzpřímeně a má velmi hluboké kořeny. Jehličí je tmavě zelené až modravě šedé a je dobře rozpoznatelné díky dvěma bílým čarám na spodní straně jehlice. Šišky stojí na větvích vzpřímeně. Nejznámějšími jsou jedle kavkazské, korejské, španělské či numidské.

Keřovitý jalovec

Jalovec roste zpravidla keřovitě. Jehlice sedí v malých chomáčích, tři jehlice kolem větve. Jsou velmi špičaté, asi dvoucentimetrové. Šišky dorostou během tří let, když jsou zralé, zčernají a vytvoří typickou jalovcovou formu. Jedná se o nenáročný jehličnan, který snáší sluneční úpal i znečištěné městské prostředí.

Vybrali jste si? Pak si přečtěte další téma, a sice jak správně pěstovat jehličnany.

Text: redakce

Foto: Hornbach, Pixabay

Share:

Leave a reply