Jarní úklid v čase koronaviru: důkladnost a systematičnost

666
0
Share:

Současná situace není právě jednoduchá. Navíc jsme nuceni ji trávit převážně v domácích podmínkách. Pojďme tedy tohle neplánované volno využít k činnostem, které jinak odsouváme až na „potom“. Právě jarní úklid bývá jablkem sváru mnoha domácností. Letos ale může být lékem na nudu. Jak ho tedy zvládnout na jedničku a bez hádek?

Potřebujete plán, protože ten se plní snáz než chaotické pobíhání sem tam. Určitou výhodou je, že vzhledem k omezení veškerých aktivit se shodnete na tom základním, a sice datu.

Úkoly

Berte celou situaci tak, že máte v rámci letošního jarního úklidu jedinečnou příležitost uklidit i věci, na které jste „roky nesáhli“. Otec rodiny může například uklidit sklep, garáž nebo půdu, což vezme nejspíš lépe než vysávání či utírání prachu. Ženy tyto činnosti chápou jako nezbytné, ale troufneme si tipovat, že daleko raději budou třídit věci, od zbytečností v kuchyni, přes oblečení ve skříních až po staré časopisy nebo třeba léky.

Pomůcky pro jarní úklid

Zásobu pomůcek rozhodně nepodceňujte, protože na ní snadno vyhoří celá akce. Neznamená to ale, že byste kvůli tomu museli chodit do obchodu, kam se v současné době koronavirové krize stejně nikomu nechce. Čisticí prostředky, pytlíky do luxu, odpadkového koše, velké pytle na vyřazené věci, mopy na vytírání nebo třeba i nový vysavač pořídíte v běžných větších e-shopech zcela bez problémů.

Nejenom pro jarní úklid jsou vhodné dezinfekční úklidové prostředky.

Jarní úklid zvládnou i děti

Asi těžko po nich můžete chtít, aby vytřely půlku bytu, ale zcela určitě zvládnou vyřadit polámané hračky, nepoužívané knihy a ty větší i oblečení, ze kterého vyrostly. Zapojit je můžete i do úklidu v celém bytě, ale vždy s ohledem k věku a faktu, že by je měla tahle činnost svým způsobem bavit. Zkuste ji pojmout jako bojovku, při které se děti zabaví a přitom získají potřebné návyky.

Bez sentimentu

Nemá smysl přendavat hromadu zbytečných upomínkových předmětů z jedné strany poličky na druhou, abyste pod nimi utřeli prach, a pak zase zpátky. K utírání i luxování si vezměte pytel, do kterého naházejte vše, co ztratilo význam. Stejně nekompromisně se postavte k šatním skříním, botníkům a dalším místům, kde se vám hromadí věci.

Pozor na chaos

Existují lidé, kteří se do všeho vrhají po hlavě, aby po nějakém čase zjistili, že si najednou neví rady. Patříte mezi ně? Pokud ano, jarní úklid si rozvrhněte systematicky. Jedině tak zabráníte tomu, abyste, přeskakujíc během dne z jednoho pokoje do druhého, večer zjistili, že stále nemáte uklizeno. Postupujte proto raději od jedné místnosti ke druhé a začněte tou, kterou přes den využíváte nejméně. Závěr úklidu by měl patřit chodbě, schodům a koupelně s toaletou.

Jaro je ideální pro bytové úpravy

Letos obzvlášť, protože je na ně čas, i když ne za příznivých okolností. Jestliže plánujete malování, tapetování či případně jiné bytové úpravy, jarní úklid je třeba plánovat podle nich, abyste nemuseli uklízet dvakrát…

Text: redakce

Foto: Hoover, Flickr

Share:

Leave a reply