Jak vybrat vhodnou myčku, která vám ušetří čas a peníze

636
0
Share:

Myčka nádobí jednoznačně patří nejdůležitějším přístrojům v domácnosti, což potvrdí každý, kdo jednou okusil její tichou, dokonalou a úspornou práci. Hodně ale záleží na tom, zda si umíte vybrat myčku, která splňuje potřebné parametry. Jak tedy na to?

Výběr myčky nemusí být takový oříšek, když si položíte ty správné otázky. Kolika lidem bude myčka sloužit, nebo jak moc se u vás vaří? Kam ji umístíte? Bude zabudovaná do kuchyňské linky jako vestavný spotřebič, schovaný za jednotnými dvířky, nebo bude stát volně například mezi sporákem a skříňkou se dřezem? Zajímá vás co nejúspornější provoz včetně možnosti připojení na teplou vodu? Nebo velmi tichý provoz, protože máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem nebo bydlíte v garsonce? Možná, že navíc oceníte i možnost rekordně rychlého patnáctiminutového mytí – třeba před pátečními odjezdy na chalupu, nebo když míváte často hosty.

Myčka v různých velikostech

Běžná kapacita 60cm myčky je cca 12–14 sad nádobí. Pro přesnost: jedna sada obsahuje po jednom hlubokém, mělkém a dezertním talíři, jeden hrnek, jednu sklenici a jednu čtyřdílnou soupravu příborů. Na trhu jsou však i stejně široké myčky, které se vypořádají i s 16 sadami. Pozor však na měděné, zinkové, hliníkové nebo stříbrné nádobí, které do myčky nepatří, stejně tak jako dřevo nebo nádobí se zlatým dekorem. Je tedy jasné, že pokud žijete v jedné domácnosti ve dvou a máte 8 talířů, postačí i užší, 45cm myčka, stejně tak bude muset postačit, pokud nemáte v kuchyni dost místa. Čtyřčlenná rodina nebo domácnost, kde se hodně vaří a peče, však využije širší modely.

Myčka jako úsporná pomocnice

Vedle pořizovací ceny byste se měli zajímat i o spotřebu – tu najdete na energetickém štítku. Všimněte si na něm dvou čísel: prvním je roční spotřeba energie, druhým spotřeba vody. Obojí se udává za 280 standardních mycích cyklů. Pamatujte, že elektřina je dražší než voda. Z těchto údajů se odvozuje i energetická třída. Přitom nemusejí být velmi úsporné myčky nesmyslně drahé.

Myčka v komfortním provedení

Je důležité, aby se do myčky nádobí dalo pohodlně ukládat – účelné jsou proto výškově stavitelné koše s flexibilními držáky. Výhodný je i třetí koš, někdy se mu také říká příborová přihrádka, do kterého lze vyrovnat příbory a náčiní tak, že se nedotýkají, a proto se dokonale umyjí, vysuší a naleští. Neméně důležité jsou i mycí funkce. Existují modely s polovičními programy, nebo s rychlým 20minutým programem, který lze funkcí Rychlé Mytí ještě zkrátit na rekordní čtvrthodinu. Díky funkci odložený start je možné naprogramovat automatické zapnutí myčky až 24 hodin předem a čas mytí ideálně přizpůsobit chodu domácnosti.

Všímejte si také ECO Programů s minimální spotřebou vody a energie. Častým problémem bývá sušení, zejména, když zapomene pootevřít dvířka myčky a zevnitř nemůže odcházet zbytková pára, takže nádobí špatně schne. Hledejte funkci SušeníPlus, která po dokončení mycího cyklu dvířka myčky automaticky otevře, takže vy později vyjmete suché a dokonale lesklé nádobí.

Tichý provoz

Hlučnost myčky se měří v decibelech – přitom za tiché jde považovat ty s hlučností od 47 dB. Platí také to, že vestavné myčky jsou zpravidla tišší, než ty volně stojící, které nejsou zabudované do kuchyňské linky. Pokud si tedy vyberete myčku, která má na energetickém štítku uvedenou hlučnost 47 dB nebo ještě nižší, nemusíte se bát, že by vás rušilo šplouchání vody a otáčení mycích ramen.

Text: redakce

Foto: Mora

Share:

Leave a reply