Jak si vybrat vhodný kávovar

394
0
Share:

Pro milovníky kávy je kvalitní kávovar v kuchyni doslova nezbytností. Pokud i váš den začíná lahodným espressem, a právě uvažujete o pořízení takového přístroje, nejprve se budete muset rozhodnout, zda dáte přednost pákovému kávovaru, systému na kapsle nebo automatickému kávovaru. A podle jakých kritérií byste se měli řídit?

Latté macchiato, Flat white, espresso a další kávové speciality si dnes už můžete vychutnat v odpovídající kvalitě i v domácích podmínkách. Moderní kávovary určené pro domácí použití zvládnou ledacos. Než se ale rozhodnete ke koupi konkrétního kávovaru, měli byste si ujasnit, jak často a hlavně dlouhodobě budete kávu připravovat, zda se budete chtít zapojit do samotné přípravy nápoje a v neposlední řadě, kolik korun jste za takový kávovar ochotni utratit.

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou vhodné pro ty, kterým nevadí či se dokonce rádi podílejí na přípravě kávy. Jde totiž o to, že je třeba čerstvě namletou kávou naplnit a dobře upěchovat sítko umístěné v samostatné páce, která se samostatně upevňuje na kávovar pod výpusť vody, jež protéká kávou do šálku. O výsledku rozhoduje množství kávy a způsob, jakým ji napěchujete do sítka. Proto je třeba počítat s tím, že se každý šálek vyznačuje jinou kvalitou. Na ní se ovšem podílí i stupeň tvrdosti vody a stupeň pomletí kávových zrn.

Pro koho je…

Pákový kávovar ocení zejména kávoví fajnšmekři, kteří se o kávu zajímají nejenom z hlediska chuti, ale i způsobů přípravy. Jestli se rádi zhostíte role baristy a to doslova s každým šálkem, je pákový přístroj pro vás ten pravý. Pozor na to, že vyžaduje poněkud náročnější údržbu, kterou byste neměli podceňovat. Jednak tím prodloužíte životnost přístroje a za druhé získáte i lepší kvalitu výsledného nápoje.

Automatické kávovary

Jestliže přípravu čerstvé kávy raději svěříte přístroji, který zaručí konstantně kvalitní chuť každého šálku, pak sáhněte po automatickém kávovaru. V tomto případě totiž stačí zmáčknout pouze jedno tlačítko a příprava kávy může začít. Modely se zásobníkem na mléko umí různé kávové speciality, dokonce zvládnou regulaci obsahu mléka ve výsledné kávě dle vašich chuťových preferencí. Nejenom že automatický kávovar sám odměří porci kávy, v integrovaném mlýnku ji namele, ale dál se sám postará o zbytek procesu, končící v připraveném šálku. A dokonce zvládne přesunutí použité kávy do odpadní vyjímatelné nádoby, sofistikované přístroje se navíc i samy vyčistí. Počítejte ovšem s tím, že automatické kávovary jsou poněkud větší a dražší.

Kapslový systém

Jestli si rádi vychutnáte dobrou kávu jednou za čas, hodit se bude espressovač, který při výrobě používá kapsle. Vlastní příprava kávy je u něj jednoduchá. Stačí do nádržky nalít vodu, do příslušného otvoru vložit kapsli, stisknout tlačítko a je to! Co oceníte je nádobka s tryskou na mléko, takže si snadno připravíte originální latté i v domácích podmínkách. Každý výrobce nabízí vlastní kapsle, ve kterých bývá kromě kávy také například čokoláda. Tyhle přístroje jsou lehké, designově povedené a budou slušet i té nejmenší kuchyni.

Foto: archiv firem

Share: