Jak na novou kuchyni

880
0
Share:

Chcete si pořídit novou kuchyni? Měli byste se rozhodovat podle několika faktorů, z nichž zásadní je prostor, který máte k dispozici. Nemalou měrou se na určení kuchyně podílí i to, zda rádi vaříte.

Není kuchyň jako kuchyň. Ne každý typ kuchyně se hodí do daného prostoru a ne každý typ kuchyně se hodí pro daného jedince, který by v takové kuchyni měl vařit.
Kuchyňský kout
Ani ne tak oblíbená, jako spíš nutná součást řady panelákových bytů. Počítejte s tím, že do kuchyňského koutu se vám toho zas až tak moc nevejde. Ani pracovní plocha není uzpůsobena pro velké vaření. Pokud jde o stolování, místo pro dva lidi se najde díky sklopné jídelní ploše či jinak atypicky řešenému stolu. Vícečlenná rodina musí počítat s tím, že se společně nají tak maximálně v obývacím pokoji.
Kuchyňský kout ovšem bývá řešením i některých malometrážních bytů. Lidé ho obvykle budují v případě, že potřebují získat jednu místnost navíc, ke spaní, odpočinku, pro děti a podobně. Prostor k vaření se nejčastěji umísťuje do předsíně. Přestavba ale vyžaduje zásadní stavební zásahy, od odpadu, přes vodu, až po elektriku a odtah. Než se do ní pustíte, zvažte, nakolik se vám tento krok vyplatí po finanční stránce a zda se srovnáte s faktem, že budete zvenku vstupovat nikoli do předsíně, ale rovnou do ,,kuchyně“.
Integrovaná varianta
Spojování kuchyně a obývacího pokoje vede výrobce k čím dál častějšímu prolínání materiálu i vzhledu kuchyňských a nábytkových skříněk. Výsledkem pak je kuchyně, která zvolna přechází do obývací části a vlastně i naopak. Takový styl vynikne tam, kde je kuchyňský kout spojený s obývákem. Prostor působí jako jeden celek, opticky se netříští a díky tomu nabízí dojem velkorysé plochy, kde svou roli hraje vzdušnost a příjemná atmosféra.


Z časů našich babiček
V minulosti bývala kuchyň jakýmsi centrem veškerého rodinného dění. Kromě vaření se u velkého stolu psaly úkoly, nemohlo chybět pohodlné kanape, na které po obědě obvykle ulehla hlava rodiny. Vzhledem k tomu, co všechno se do takového prostoru muselo vejít, je jasné, že šlo o samostatnou místnost. Taková obytná kuchyň je součástí bytů nebo domů i dnes. Má mnoho výhod. Díky své velikosti pojme nejenom veškeré vybavení, které potřebujete k hlavní činnosti, ale také se do ní vejde zmíněný stůl a klidně i malá pohovka. S odpovídajícím zařízením v ní vytvoříte útulnou domácí pohodu jako za časů našich babiček. Na druhou stranu může být samostatná kuchyň v malometrážním bytě tak trochu luxusem.
Kuchyň jako laboratoř
Spojení obývacích pokojů a kuchyní přineslo jeden poměrně zajímavý trend. Strohý výraz připomínající spíš laboratoř než pomyslné srdce domova, který navíc umocňují barvy v zemitých tónech. Těmto kuchyním vládne minimalismus a high-tech vybavení. Pokud vám toho zas až tak moc neříká načančaná kuchyň, bude pro vás tohle laboratorní řešení dokonalou volbou. Bonusem navíc bývá u těchto kuchyní fakt, že se vlastně nemusí zas až tolik uklízet. Pracovní plocha, včetně skříněk, se totiž často skrývá za jednou kompaktní stěnou, kterou stačí pouze odsunout či zasunout. Tuhle vychytávku oceníte ve chvíli, kdy se ohlásí nečekaná návštěva a vy jste ještě nestačili uklidit, anebo se vám prostě jenom nechce a pohled na špinavé nádobí by vás rušil…
TIP: Lesk nebo mat
Lesklý povrch zaujme na první pohled. Působí luxusním dojmem. Oceníte ho v malém prostoru, kterému přidá na vzdušnosti. Ale pozor! Rychleji na něm odhalíte různé nedostatky. Navíc péče o lesklý nábytek vyžaduje více času. Někdy může takový povrch působit neosobním až chladným dojmem. Vnímáte ho také tak? Pak může být pro vás řešením mat poskytující útulnou, až domáckou atmosféru. Bod pro něj představuje také podstatně jednodušší údržba. Díky tomu, že není nápadný, hned tak se neokouká. Na druhou stranu ale může svým způsobem nudit. Řešení? Nebojte se obě možnosti kombinovat, a to vzájemně mezi sebou, anebo i s dalšími materiály.

 

Foto: Trachea, Oresi

Share: