Hobby beton je skvělá zábava nejenom pro děti

974
0
Share:

Z betonu se vyrábí spousta věcí, od těch stavebních, až po zařizovací předměty do domácnosti. Betonové doplňky jsou in, tak proč si nevyzkoušet třeba výrobu betonových písmenek. A můžete se do nich pustit i s dětmi.

Kreativní činnost má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Nevadí, že vaše dílo nebude dokonalé jako od profesionála. Zato bude originální a třeba v něm objevíte nové hobby. Takže jak na písmenka z betonu?

Budeme potřebovat

Hobby beton, který se dá koupit v hobby marketu nebo ve vybraných e-shopech

Nádobu na rozmíchání betonu

Silikonovou formu na písmenka

Dřívko (třeba ze zmrzliny) a vodu

Balakryl UNI a malý štětec na zdobení

Betonové písmenko snadno zahladíte dřevěnou špachtlí.

Jak postupovat?

Najdeme si pracovní místo, které zakryjeme ideálně igelitem, případně použijeme noviny. Do připravené nádoby nejdřív nasypeme beton, potom přidáváme postupně vodu. Konzistence by měla být jako hustší kaše, beton by měl držet tvar, ale když s nádobou trochu zatřeseme, měl by se pomalu roztéct do stran.

Do písmenkové formy pak nalijeme beton a zarovnáme dřívkem. Nechtěný vzduch z písmenek dostaneme pryč tak, že s formou jemně a opakovaně zatřepeme nebo poklepeme o stůl.

Písmenka je vhodné vyklepnout nejdříve po 24 hodinách.

Písmenka opatrně vytlačíme z formy nejdříve za dvacet čtyři hodin. Můžeme si pomoci například tupým předmětem. Potom necháme písmenka ještě pár dní odpočívat, aby měl beton šanci dobře vyschnout.

A nakonec si užijeme zábavu s dekorováním. My jsme použili vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI. Pro podobné DIY projekty se skvěle hodí z několika důvodů: jsou bez zápachu, rychle schnou, a dokonce mají atesty pro kontakt s potravinami a na dětské hračky. Barvy je vhodné zvolit podle toho, kde budou písmenka stát.

Nakonec už stačí jenom namalovat vhodnou barvou.

Doba výroby

1 hodina na betonování + 1 den schnutí + 1 hodina zdobení

Text: redakce

Foto: Balakryl, Zalito betonem

Share:

Leave a reply