Dům, který se otevírá na dotek přírodě i lidem

833
0
Share:

Do svažitého pozemku na pravém břehu Vltavy zapustil své základy dům, který na dotek otvírá své brány majitelům i přírodním scenériím. Dům je postavený z moderních materiálů a technologií a současně čerpá i z benefitů okolní přírody.

Dům, jehož autorkou je architektka Tereza Čudová Ajmová, se může pochlubit rozsáhlými prosklenými stěnami a maximálním dopadem denního světla, ale i úžasným komfortem pro jeho obyvatele.

Zapomněli jste klíče?

Otvírání pomocí čtečky otisků prstu klientům doporučuji standardně, otestovala jsem si ho u sebe. Je to perfektní způsob, když chcete vyběhnout na zahradu bez obav, že si zabouchnete a nedostanete se domů. Sama vlastně ani nevím, kde mám klíče od svého domu. Zabouchnu a mám zamčeno, ale mohu se kdykoli vrátit a neřešit, jestli jsem nezapomněla klíče. I pro děti je to výborné řešení, že nemusejí nosit klíče,“ naznačuje architektka Čudová Ajmová, že v jejím případě neplatí okřídlené o bosé kovářově kobyle. Naopak, dlouholetá vlastní, ale i pracovní zkušenost s prosklenými hliníkovými systémy Schüco a realizační firmou DAFE-PLAST jí dovolila pustit se do technicky náročnějších, zato esteticky úžasných řešení, např. v podobě otvíravého proskleného rohu obývacího pokoje bez jediného opěrného sloupku, který by vynesl váhu stropní konstrukce, ale rušil by výhledy…

Dům s čistými výhledy

Bylo to stavebně zajímavé, ale staticky náročné. Několikrát jsme to přepočítávali a měnili, nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě. Váš výhled přitom nic neruší, ani ten nejtenčí sloupek, takže vůbec nevnímáte, že sedíte uvnitř,“ líčí architektka, jaké pocity asi prožívají obyvatelé domu, když otevřou prosklený roh z posuvných křídel Schüco – samozřejmě pohodlně ovládaných skrytým automatickým pohonem, ale i vysoce tepelně izolovaných díky trojsklu HI (High Insulation). Přirozené zastínění vytváří letitý ořech, takže žaluzie ani nebylo třeba.

Právě možné výhledy na různé strany, které pozemek skýtal, byl dalším náročným úkolem pro představivost. „Orientaci domu jsem hodně zvažovala, zda dům otevřít do zahrady na jihozápad, nebo na výhledy přes vltavské údolí, které jsou taky krásné, ale směřují na sever. Nakonec se mi snad podařilo zkombinovat obojí – obývací prostor a odpočinková část domu směřuje do soukromí zahrady na jihozápad, aby využily polední a odpolední sluníčko. A z ložnice mají majitelé přes pás oken nádherný výhled na zalesněný protisvah za řekou, skoro až na Cukrák. Obojí jsme tedy vytěžili,“ pokračuje architektka

Dům má několik úrovní

Dům je zalomený podle tvaru lichoběžníkového pozemku a jakoby sestupoval po svažité zahradě, skrytý mezi starými ořechy a třešněmi. Investoři totiž koupili pozemek v původní zástavbě, doslova uprostřed dalších zahrad, takže žádná strana jejich pozemku nevede podél komunikace. Přístup je po dlouhé úzké příjezdové cestě, odkrojené od sousedního pozemku. Dům tak z ulice není vůbec vidět, je schovaný pro dokonalé soukromí, utajeno pohledům zvenčí tak zůstává i jezírko s lekníny.

Svažitost zahrady si vyžádala specifické řešení úrovní objektu. Hlavní vstup do domu je na úrovni mezipatra, odkud lze přes zádveří pokračovat do proskleného obývacího prostoru s kuchyní a na terasu, lomenou kolem rohu obývacího pokoje a zastíněnou baldachýnem. Průchody na terasu z exotického dřeva garapa (stejným dřevem je obložena i fasáda) jsou bezprahové, neboť kolejnice posuvných oken Schüco jsou zapuštěné a podlaha obýváku tedy navazuje v jedné rovině na terasu. Od zádveří lze dále vystoupat do patra, kde před ložnicí rodičů s šatnou a koupelnou vzniklo pódium s knihovnou a s prostorem pro klavírní křídlo. Směrem dolů od hlavního vstupu pak vedou schody k pokojům dětí, koupelně a technické místnosti.

Dům s následovníkem

Od investora měla architektka stručné zadání, v podstatě jen počet pokojů a přání na velký obývací prostor. Zvolený interiérový minimalismus co do barev, materiálů i tvarů je laděn do odstínu matné bílé kávy (nábytek a bezfalcové dveře na výšku místností). Industriální pohledové betony na stropech jsou vyvažovány teplejšími odstíny dubové podlahy. Architektka přiznává, že syrových šedých betonů se investor zprvu bál. „Já vždycky říkám, pojďme to zkusit, a když se vám to nebude líbit, tak to přetřeme. A tento přístup funguje, ještě se žádný betonový strop nepřetíral.“ O spokojenosti investora s návrhy architektky svědčí i to, že už zvažuje výstavbu dalšího domu…

Text: redakce

Foto: Schüco

Share:

Leave a reply