Dětský pokoj pro budoucího školáka

254
0
Sdílet:

Školní rok klepe na dveře, máte nejvyšší čas připravit pro budoucího školáka nejenom prostor ke spaní, ale také k učení, odpočinku a stále ještě k hraní. Jak by tedy měl vypadat takový dětský pokoj

Hezky od podlahy

Přestavbu dětského pokoje pro malého školáka byste měli začínat od podlahy, na které si malé děti, prvňáky nevyjímaje, rády hrají. Pokud se rozhodnete pro novou, vhodný je korek, linoleum, dřevo, laminát, vinyl nebo marmoleum. Zapomeňte na dlažbu, která studí. Koberec ode zdi ke zdi není nutný, stačí pár kusovek, kdy jednu umístíte k posteli a druhou uprostřed místnosti nebo tam, kde to bude vyhovovat dítěti. Jestliže jste do inovace zařadili i výmalbu, zvolte bílou, anebo sáhněte po světlých pastelových barvách. Jde o to, že na stěnu přibude praktická nástěnka, časem pak různé plakáty. A tuhle možnost děti ocení víc než složitě vymalovaný pokoj.

Nábytkové vybavení

Školák potřebuje spoustu nových věcí, které musí někam ukládat. Kromě toho potřebuje i kvalitní psací stůl a židli. Vždycky se dá dokoupit pár skříněk, zvažte ale možnost pořídit mu novou nábytkovou sestavu, u které vám pohotoví prodejci často umožní vybrat jednotlivé moduly dle aktuální potřeby. Pokud už dnes má knihovničku na pohádkové knížky, přibudou k ní police na školní učebnice, skříňka pro pomůcky a bude potřebovat i větší šatní skříň.

Zcela zásadní je psací stůl. Šesti nebo sedmiletý prvnáček ještě stále roste, proto bude vhodný stůl s nastavitelnou výškou, který se dá upravovat nejenom dle výšky dítěte, ale uživatel u něj může pracovat i ve stoje, například kreslit apod., díky čemuž uleví bederní páteři. Od věci nejsou ani stoly s naklápěcí plochou, která pomůže odlehčit krční páteři a zabrání vzniku kulatých zad. Stůl by měl mít rovněž dostatečně velkou pracovní plochu, aby si dítě mělo kam rozložit učebnice a další pomůcky.
Pro takto malé děti je důležitý i návyk správného a zdravého sezení při práci. Ten jim zajistí ergonomická židle. Vybírejte takovou, která je zcela polohovatelná, což znamená, že ji můžete upravovat vzhledem k růstu dítěte, navíc by měla mít tvarovaný sedák, nastavitelnou opěrku zad a bederní páteře a samozřejmě musí být opatřená kolečky a otáčecím mechanismem.

Kvalitní postel

Nástup do první třídy je poměrně náročné období a malý školák potřebuje hodně odpočívat, aby takový nápor zvládl, ideálně v posteli, která mu poskytne dostatek pohodlí a především oporu ještě stále se vyvíjející páteři. Můžete zvolit buď klasickou pevnou variantu, u níž je ale třeba počítat s tím, že za rok či dva budete kupovat novou, protože z ní dítě vyroste, anebo vybrat takzvanou rostoucí postel. Ta může teoreticky dítěti vydržet během celé docházky do základní školy. Součástí postele je i matrace, která by měla být kvalitní, nejlépe zdravotní, eliminující jeho případné zdravotní potíže, například alergie. Na matraci patří ještě topper, což je vrchní matrace, která pomáhá udržovat základní lůžko v čistotě.
Jestliže je postel jedinou relaxační plochou, na kterou se syn či dcera mohou pohodlně uvelebit, měla by mít úložný prostor na peřiny, případně je z hygienických důvodů vhodné dokoupit peřiňák.

Osvětlení

Základ tvoří centrální svítidlo a k němu pár doplňkových. Mějte na paměti, že při špatném osvětlení se oči více namáhají. Děti pak bývají rychleji unavené a špatně se soustředí na psaní úkolů nebo učení. Intenzita světla by tak měla činit od 400 do 600 lumenů, barvu zvolte chladnou, protože se nejvíce přibližuje přirozenému světlu. Pokud je vaše dítě pravák, umístěte lampu na psacím stole doleva, v případě leváka to bude naopak. Při tomto uspořádání si nebude během psaní stínit, což je cesta k případným chybám. Praktické jsou také menší nacvakávací lampy, které si díky jejich flexibilitě dítko může připevnit kamkoli, kde si bude chtít třeba číst, kreslit apod.

Nezbytný pořádek

Prvňáček už zvládne základní úklid pokoje. Jenže se spoustou nových pomůcek ne každý dokáže ve věcech udržet pořádek. A chaos malým dětem, které právě procházejí novou životní změnou, zrovna nesvědčí. Do polic i zásuvkových systémů se tak budou hodit různé organizéry, jenž zajistí v ukládání věcí systém. Děti si snadněji zvyknou na to, že všechno má své místo a nebudou se zbytečně nervovat například tím, že nemohou najít sešit, pastelky, pravítko či cokoli dalšího.

Doplňky

Pokud zbude v pokoji místo, pořiďte školákovi polštáře na sezení na zemi. Prodávají se různé typy, stále oblíbené jsou sedací vaky, které se dají různě vytvarovat, aby posez byl co nejpohodlnější. Děti si často nevzpomenou, že se mají podívat do školní brašny na rozvrh předmětů na další den, to nemluvě o dalších úkolech a povinnostech. Pověste jim proto na zeď šikovnou nástěnku, kde budou mít veškeré činnosti na očích.
Místnost zařizujte nadčasově. Volte střízlivější barvy a celkovou atmosféru dotahujte barevnými doplňky jako jsou různé polštáře, deky, veselé obrázky.

Text: TRENDOM
Foto: archiv firem

Sdílet: