Chladnička je všestranný pomocník: Co do ní patří a nepatří

713
0
Share:

Do chladničky dnes ukládáme téměř vše, co přineseme ze supermarketu. Jenže ne každé surovině chladno svědčí, a naopak do ní lze uložit věci, do kterých byste to možná nejspíš neřekli. Takže jak se vyznat v tom, co do chladničky patří a co už nikoli?

Chladnička prodlužuje potravinám čerstvost a kvalitu. Správný výběr tohoto kuchyňského přístroje, který vytváří optimální podmínky pro jejich skladování, tak skutečně může napomoci tomu, že vám v chladničce nákup vydrží požadovanou dobu. Jenže málokoho napadne, že ne všechny čerstvé potraviny do chladničky patří. Možná pro někoho překvapivě jim totiž může vadit právě chlad. A pak jsou věci, které byste v chladničce nejspíš nehledali, a přesto se jim v ní bude dařit.

Do chladničky nepatří rajčata, rtěnka ano

Čerstvým potravinám chladno svědčí, jenže ne všem. Například rajčata v ní ztrácejí aroma, což je dáno tím, že studený vzduch v chladničce zabraňuje procesu dozrávání. Takže až si příště přinesete z obchodu nebo z vlastní zahrady rajčata, dejte je do misky nebo košíku a uložte v kuchyni třeba někam na polici.

Chladnička je pro rajčata tabu.

I když se většina kosmetických přípravků testuje za pokojové teploty, příliš velké horko jim nesvědčí. Zapomenutá rtěnka na osluněném místě v koupelně nebo třeba v ložnici na toaletním stolku se může rozehřát a ztratit konzistenci, takže přestane držet tvar a barvy. V lednici jí tak bude rozhodně lépe a déle vydrží.

Chladnička prodlouží život květinám

Jdete na návštěvu, koupili jste pro paní domu květiny a potřebujete, aby vám vydržely? Šoupněte je do chladničky, kde vydrží dlouho svěží a čerstvé. Usychání květin rovněž zabráníte tak, když stonky obalíte mokrou kuchyňskou utěrkou.

Chladnička a bazalka?

Koupili jste si bazalku a chystáte se vyrábět bazalkové pesto. Než se tak stane, rozhodně ji neuchovávejte v lednici, protože bazalka je nejenom citlivá na chlad, ale také jí vadí tma, takže v chladničce rychle vadne a ztrácí chuť.

Fandíte kosmetice?

A víte, že hlavně ta přírodní patří jednoznačně do chladničky? Jde o to, že neobsahuje žádné chemické konzervační látky, takže v chladu snáz vydrží. Přílišnému světu a teplu není dobré vystavovat ani laky na nehty. Ty totiž zůstanou tekuté a udrží si své krycí schopnosti právě při pobytu v chladničce.

Text: redakce

Foto: Bosch, Freepik.com

Share:

Leave a reply