Byla vyhlášena barva roku 2020. Je krásně modrá

690
0
Share:

Barva roku, kterou pro nadcházející období 2020 vyhlásila americká společnost Pantone, je elegantní, uklidňující, sebevědomá a klasická. . Svým odstínem připomíná stmívající se oblohu či hluboký oceán.

Již dvacet let vyhlašuje Pantone barvy pro nový rok. Podle této autority se konkrétní odstíny vybírají s přihlédnutím k módě, bytovému designu a kulturním trendům, stejně jako představě, jak mohou barvy reprezentovat naše obecné zkušenosti a reagovat na to, co se děje v určitém okamžiku z pohledu světového měřítka.

Modrá sluší i ložnici. Jak si vybrat správnou postel, zjistíte zde.

Barva jako retrospektiva

Proces výběru té nejvhodnější barvy vyžaduje důkladnou úvahu a analýzu trendů. Odborníci Pantone cestují po světě a hledají nové barevné trendy, které ovlivňují nejenom design a módu, ale také umění, reklamu, životní styl, nové technologie, materiály a jejich textury, dokonce i oblíbené turistické destinace nebo sportovní události celosvětového charakteru.

Důvěryhodná barva

K výběru barvy pro rok 2020 říká Leatrise Eiseman z institutu Pantone: ,,Žijeme v době, která vyžaduje víru a důvěru. Tento způsob myšlení a stability vyjadřuje barva s kódem 19-4052, tj. klasická modrá – pevný a spolehlivý odstín, na který se vždy můžeme spolehnout.“

Modrá barva rovněž napomáhá soustředění, myšlení a kreativitě. Hodí se proto do domácí pracovny. Nebojte se ji ale použít i v ložnici, protože zklidňuje organismus, snižuje napětí a odbourává stres. Díky tomu je vhodná pro všechny, kteří mají potíže s nespavostí. Modrá se tradičně objevuje v koupelně, jako barva vody. Jako praktická se jeví v malých místnostech, které umí opticky zvětšit. Je vhodná do pokojů otočených na jih nebo západ, či umístěných těsně pod střechou, kde pocitově snižuje mnohdy nepříjemné teplo v letním období. Pokud se modré bojíte na velkých plochách, zkuste ji nejprve v malých doplňcích.

Uklidňující modrý odstín sluší i hrnku na voňavé espresso. Pořídíte zde.

Text: redakce

Foto: Westwing a archiv firem

Share:

Leave a reply