Balkón: 5 tipů, jak zvelebit tento oblíbený venkovní prostor

804
0
Share:

Balkón je výhra zejména ve městě. Kromě věšení prádla totiž nabízí i příjemný prostor k posezení. Tuhle možnost oceníte zejména za vlahých letních večerů. Aby vaši relaxaci na balkóně nic nerušilo, je ovšem třeba ho vhodně zařídit. A jak na to?

Balkón by měl mít především vhodnou podlahovou krytinu. Jelikož se jedná o venkovní prostor, bude ideální mrazuvzdorná dlažba. Pokud se vám zdá studená, sáhněte po venkovním koberci, umělém trávníku nebo dřevěných prknech. Podlahová krytina ze dřeva má jednu výhodu, můžete do ní snadno zabudovat světla.

Balkón potřebuje ochranu proti slunci

Na balkóně přečkáte i ta největší vedra s vhodným zastíněním. Tím nejjednodušším je slunečník. Snadno se montuje, přemísťuje a dá se regulovat. Další variantu představuje sluneční plachta, která se upevňuje na balkónové zábradlí. Výhodou plachty je, že se dobře čistí a uskladňuje. Do třetice můžete zvolit markýzu, která se napevno připevňuje na stěnu. V každém případě lze vždy vybírat z velkého množství velikostí, tvarů, designů a barev.

Balkón v soukromí

Nejenom balkóny v nižších patrech lákají zvědavé pohledy, což je většině z nás nepříjemné. Pokud je tedy pro vás prioritou číslo jedna zachování soukromí, nezapomeňte balkón opatřit pohledovými potahy, které představují skvělou, rychlou a levnou variantu ochrany před dotěrnými zvědavci.

Balkónové rostliny

Díky rostlinám se váš balkón zazelená, pokvete všemi barvami a zavoní vám až do ložnice. Při výběru vhodných květin a druhů zeleniny byste měli zohlednit především velikost vašeho balkónu a délku slunečního svitu. Rostlinám se bude dařit na jižně orientovaném balkóně, kam svítí slunce nejvíce.

Nábytek a dekorace

Balkónový nábytek je k dispozici v mnoha variantách. Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast, jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Tento nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu. Mezi tradiční materiály se řadí i dřevo a kov, zejména železo, ocel a hliník. Trendem u balkónového nábytku je jeho je jeho stále výraznější bytový vzhled – tedy balkónový nábytek, který může stát také v bytě. Jestliže plánujete nechávat nábytek venku celoročně, vyberte takový, který je vyrobený z teakového dřeva.

Balkónové osvětlení

Plánujete na balkóně trávit teplé letní večery? Pro dotvoření dokonalé atmosféry nezapomeňte na osvětlení. Vybírat se dají různé elektrické lampičky, osvětlení ve tvaru starých luceren nebo třeba světelný řetěz. Vždy vybírejte ale osvětlení, které má takzvanou náladou barvu, abyste jasně rozzářenými žárovkami nerušili sousedy a okolí jako takové.

Letní grilování

Ani na balkóně si nemusíte nechat ujít letní grilovačky. Stačí sáhnout po elektrickém grilu, který neznečišťuje okolí kouřem, a neobtěžuje tak vaše sousedy. Navíc na něm snadno připravíte rychlé pohoštění třeba pro nečekanou návštěvu.

Text: redakce

Foto: HornbachCZ

Share:

Leave a reply